Kişisel Gelişim

En İlginç Uzay Keşifleri ve Gök Cisimleri

Uzay aklımızın alamayacağı kadar büyük ve gizemli. İnsanoğlunun yüzlerce yıldır uzayı incelemesine rağmen hala yeni bir şeyler keşfediyor olması bundandır herhalde. Bu keşiflerin hepsi ilgi çekici olmasa da bazıları gerçekten insanı düşündürüyor veya hayrete düşürüyor. Bugünkü yazımda uzayda keşfedilmiş en ilginç ve tuhaf bazı gök cisimlerine değineceğim.

Oumuamua

Kayıt altına alınmış, güneş sistemini ziyaret eden ilk yıldızlararası cisim. 34 günlük gözlem süresince yapay veya doğal olduğu kanıtlanamamıştır. Asteroid olarak sınıflandırılmış ama tam anlamıyla hem asteroid hem de kuyruklu yıldız özelliği göstermemektedir. Dinleme yapılmış ve bir bilgi iletimi yapmadığı tespit edilmiştir. Yani ne olduğunu anlayabilen olmamış. Şimdi ise geminin artık işlevini yitirmiş olabileceğini ve bu yüzden sinyal yaymadığını veya yaydığı sinyali sadece tek bir kez belirli bir frekansta gönderdiği için yakalayamamış olabileceklerini düşünüyorlar. Bilim insanları aktif teknoloji olsun olmasın yaşam barındırabilecek sistemlere balık oltası atar gibi gönderilmiş bir obje olabilir diyorlar. Tıpkı bizim Voyager 1 ve 2 ile uzaya gönderdiğimiz mesajlar gibi. Hangi sahile ne zaman vuracakları bilinmiyor.

Frp 121102

İlk defa kaynağı bulunan ve tekrar eden, sadece milisaniyeler süren radyo dalgaları. Kaynağının bulunduğu yere yakın düşük ışık yayan bir galaksi bulunmakta. Ama daha önce galaksilerden yayılan böyle bir dalga olmadığı için bu söylenen galaksinin yakınında ama dışında olma ihtimalini de göz ardı etmiyor bilim adamları.

Dark Flow

Bazı galaksi gruplarının toplu şekilde evrenin genişleme hızından farklı olarak “evrenin sonu”na doğru sürüklendiği gözlenmiş.. Bu garip etki Astronom Alexander Kashlinsky tarafından “dark flow” olarak adlandırıldı. Bu hareketin inflation öncesi, evrenin artık görünmeyen bölgeleri tarafından tetiklendiği savunuluyor. (Teleskoplar big bang’in 380.000 yıl sonrasından itibaren evreni görüntüleyebiliyor) Ortaya atılan daha fantastik iddia ise evrenimize komşu bir evren etkisiyle bunun gerçekleştiği. Bu düşünce ise sicim teorisinin son noktası m-theory’nin “multiverse” kavramına da yeşil ışık yakıyor.

Eridanus Supervoid

500 milyon ışık yılı büyüklüğündeki, insanoğlunun gözlemleyebildiği en büyük boşluk. Hatta yalnızca en büyük boşluk değil, evrende keşfedilen en büyük yapı. Eridanus Takımyıldızı’nın bulunduğu doğrultudaki bu yapının fotoğrafına bakmak bile tuhaf bir heyecana sebep oluyor.

The Cold Spot

Kozmik Mikrodalga arkaplan ışımasında bir anomali olarak 2004 yılında dikkati çeken soğuk bir bölgeye bilim insanlarının verdiği isimdir. Çevresindeki evrenden çok daha soğuk olan bu bölgedeki farklılığı açıklamak için halen teoriler üreten bilim insanları, bunun belki de çoklu evren teorisinin ilk kanıtı olabileceğini savlamışlar. . Paralel evrenlerden bir diğeri ile her nasılsa 13 milyar yıl önce temas eden evrenimizde böyle bir soğuk nokta oluşmuş olabilirmiş. Kimi bilim insanları ise bu gözlemi yapan uyduların karmaşık algoritmasından kaynaklanan hatalı bir okuma olabileceğini söylüyor.

Sagittarius B2

Samanyolu’nun merkezinden aşağı yukarı 120 parsek uzaklıkta gaz ve tozdan oluşan, içinde organik moleküller de keşfedilmiş, içinde buharlaşmış halde bolca alkolün bulunduğu adeta bir açık bar. Galaksinin çekirdeğine yakın en büyük molekül bulutu. Dünya’ya uzaklığı 27000 ışık yılı olan bu molekül bulutu, bölgeden bölgeye 30 ile -230 derece arasında değişen sıcaklığa sahip.

Kuasarlar

Evrendeki en karanlık cisimlerdir, ancak o kadar güçlüdürler ki galaksiyi yutarlar. Bu yüzden evrendeki en parlak cisimlerdir. Kafa karıştırıcı bir tanım değil mi? Kuasarların ne oldukları biraz şüpheli lakin bugünkü bilgimize göre, merkezlerindeki dev karadeliklere düşen maddenin yaptığı ışıma ile görülebilen, evrenin yaşından kaynaklanan sınırındaki gökadalardırlar. Bizden 11 milyar ışık yılı ötedeki kuasarların evrenin oluşmasından 1 milyar yıl sonraki hallerini görebiliyoruz. Muazzam değil mi?

Bugünkü yazımda ilgi çekici ve tuhaf bulduğum bazı uzay keşiflerinden bahsettim. Sizler de aşağıya yorum yaparak konu hakkındaki fikirlerinizi benimle paylaşabilir, destek olmak için yazıyı paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı