Diğer

Telefonlarımız ve Bitmek Bilmeyen Sorunlarından Biri: Şarj Sürelerinin Kısalması ve Yapılabilecekler

Yanımızdan ayırmadığımız hatta 6. duyumuz haline getirdiğimiz telefonlarımız batarya ömürlerinin kısalmasından ötürü bazen bizleri yarı yolda bırakabiliyor. Bu sebeple telefonlarımızın yanında powerbank ve şarj kablosu gibi eşyaları da bulundurmak zorunda kalıyoruz. Bizlere göre problemin kaynağı bataryaların yetersizliği olsa da aslında telefonumuzu yanlış kullanarak buna biz sebep oluyoruz desek yanlış olmaz. Bazı etkili yöntemlerle telefonlarınızın şarjının daha uzun süre sizi idare etmesini sağlamanız mümkün. Peki nedir bu yöntemler?

1) Uzun vakitler telefonumuzu elimize almayacağımız durumlarda telefonumuzu kapatmak akıllıca bir yöntem. Özellikle alarmla uyanan bir insan da değilseniz uyumadan önce telefonlarınızı kapatabilirsiniz. Böylece sabaha kadar kapalı olan telefonunuzun bir sonraki şarj zamanını da ertelemiş olursunuz.

2) Telefonlarımızda bulunan adaptif parlaklık özelliğini etkinleştirerek ekran parlaklık ayarıyla da enerji israfına engel olabilirsiniz. Ya da gün içinde bu ayarlamayı siz de yapabilirsiniz hatta yapmalısınız da. Çünkü tüm gün ekran parlaklığının en yüksek seviyede bırakılması ya da hep aynı kalması akıl kârı değil.

3) Telefonlar titreşim halindeyken ciddi enerji tükettikleri için mümkün olduğunca bu özellikten feragat etmelisiniz.

4) Yine ciddi oranda enerji tüketimine neden olan GPS özelliği de gerekmediği durumlarda pasif hale getirilmelidir.

5) Telefonlardaki bir diğer özellik olan Bluetooth uygulaması da kullanılmadığı takdirde aktifleştirilmemelidir.

6) Telefonunuzun en çok kullandığımız özelliği olan Wi-fi ya da hücresel veri de bu cihazların şarj ömrünü ciddi manada tüketmektedir. Telefonunuz cebinizdeyken yani internette gezinmediğiniz vakitlerde hatta akşamdan sabaha kadar bu özelliği açık tutmak hem mantıksız hem de enerji israfıdır.

7) Ortam sıcaklığındaki artış da bataryayı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca bataryaların telefona enerji sağlamakta işe yarayan uçlarının kir ve tozla kaplanması da bir diğer olumsuz durumdur.

8) Telefonumuzda kurulu olan farklı alanlarda da işimize yarayan pek çok uygulama mevcut elbette. Fakat bu uygulamaların içinden ses özelliklerini kullanmadıklarımızın ses seviyelerini düşürmek batarya performansının artmasında etkilidir.

10) Telefonunuzda kurulu olup bir süre sonra kullanmamaya başladığınız ya da gereksiz olduğunu düşündüğünüz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

11) Hareketli ve canlı duvar kağıtları görsellik bakımından hoşumuza giden özellikler olsa da telefonların şarjını olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple bunların kullanımından kaçınılmalıdır.

Bu şekilde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle bataryalarınızın kısa sürede deşarj olmasına engel olabilir ve daha sağlıklı bataryayla telefonlarınızı kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı