Kişisel Gelişim

Soğuk Suyla Duş Almanın İnanılmaz Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmezi olan sıcak duşu herkes bilir ve sever. Yoğun geçen bir günün ardından ya da uyumadan önce hemen alınan sıcak duşun hazzı herkes tarafından bilinir. Sıcak duş bizler için vazgeçilmez bir gerçek olabilir, üstelik soğuk duş alanlara çıldırmış damgası bile vurabiliriz. Fakat durum bundan çok farklı. Yılın en azından 6 ayı soğuk suyla duş almayı deneyimleyen biri olarak, bu yazımda sizlere soğuk duşun kendimde de gördüğüm inanılmaz faydalarından bahsedeceğim.

Yazıya devam etmeden önce belirtmeliyim ki kalp hastalığınız varsa, kilonuz normalin üstündeyse, 50 yaş üzerindeyseniz soğuk suyla duş almak sizler için tehlikeli olabilir. Vücudun ani soğumasına sebep olan soğuk suyla duş, eğer bağlantılı bir rahatsızlığınız varsa sizler için tehlikeli olabilir.

Gelelim soğuk duşun faydalarına.

Bağışıklık Sistemi ve Dolaşım Sistemini Kuvvetlendiriyor.

Soğuk duş almak, dakikalarca dondurucu suyun altında vakit geçirmek demektir. Bunu günlük bir rutine bağladığınızda (uzun vadede) vücut direnciniz artacak ve bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Bunun nedeni ise soğuk duşun kanınızdaki monosit ve lenfositlerin artmasını sağlamasıdır. Bu maddelerin ise bakteri ve virüslerle savaşmada çok önemli bir görevi vardır. Bu nedenle soğuk suyla duş alan insanlar birçok hastalığa karşı daha güçlü tepki verirler.

Zayıflatır.

Soğuk suyla duş almak vücudu soğutacağı için vücut kendini ısıtmak için gerekli olan enerjiyi yağ yakarak sağlamaya çalışır. Bu da kilo kaybına yol açar. Ayrıca soğuk su enerji üretmeye yarayan kahverengi yağ hücrelerinin üretilmesini sağlar.

Daha Dinç Olmanızı Sağlar.

Yoğun geçen bir günün ardından vücudu rahatlatmak için soğuk duşu birçoğumuz tercih ediyordur. Ancak yorgunluğunuzu atarken gevşememek de istiyorsanız soğuk duş tam size göre. Soğuk su vücudunuza değmeye başlar başlamaz nefes alışverişiniz derinleşmeye başlar. Ciğerlerinize giren oksijen artar ve kalp atışlarınız hızlanır. Bunun sonucu olarak da kan dolaşımınız hızlanır ve duşa girdiğinizden daha dinç çıkarsınız.

Saçlarınızın Uzamasına Yardımcı Olur ve Cildinizi Güzelleştirir.

 Sıcak su cildi kurutur. Duşun tamamını soğuk suyla alamayacak olsanız dahi sonununda saçlarınızı soğuk suyla yıkamanız saçlarınızı parlaklaştırır ve yağlardan daha kolay kurtulmanıza neden olur. Bunun yanında soğuk suyla alınan duş cildinizdeki gözenekleri sıkılaştıracağı için sivilce çıkmasını engelleyici etkiye sahiptir. Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğu için de daha parlak bir vücuda sahip olursunuz.

Kan Dolaşımını İyileştirir.

Soğuk suyla duş almanın bir diğer faydası da kan dolaşımını güçlendirmesidir. Vücut soğuk suyla temas ettiğinde kan damarları daralır ve kan akışını hızlandırır. Kan dolaşımının iyi olması kan damarlarını güçlendirir ve yüksek tansiyonu önler.

Stresi ve Depresyonu Azaltır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki soğuk suyla duş almak stresi ve depresyonu engelliyor. Yapılan bazı çalışmalarda katılımcılar kış aylarında soğuk suda yüzerek streslerini azaltmayı başarmışlardır. Bunun yanında yapılan bir diğer araştırmada soğuk suyla duş almanın beynin mavi noktalarını uyardığı görülmüştür. Bu bölgeler ise depresyonun önüne geçen hormonun salgılandığı yerdir.

Kas Ağrılarının İyileşmesini Hızlandırır.

Yapılan bir çalışma ağır koşulardan ve antremanlardan sonra alınan soğuk suyla duşun vücuda verdiği acıyı azalttığının kaslarda bıraktığı hasarı yenileme hızını arttırdığı görülmüştür. Tıpkı önceki maddelerden birinde bahsettiğim vücudu dinçleştirmeye olan faydasını da es geçmemek gerekir.

Hormon Üretimini Arttırır.

Hormon sayısını arttırmak isteyenler için soğuk suyla duş almak işe yarayabilir. Hormon bezlerinizi daha çok çalıştırır. Daha fazla çalışması vücuda daha fazla hormon demektir. Sperm sayısının sıcaklık arttıkça düştüğünü de göz önünde bulundurursak, soğuk suyla duş almanın bunun önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı