BilimKültür

Sadeleştirerek Öğrenme Yöntemi Olan Feynman Tekniği Nedir?

Feynman tekniği, 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden ve kuantum elektrodinamiği hakkındaki çalışmalarından ötürü 1965’te Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Richard Phillips Feynman tarafından ortaya konulan ve bir şeyi bilmekle anlamanın aynı anlama gelmediğini savunan öğrenme metodudur. Yani Feynman’a göre bir kavramın adını biliyor olmamız bizleri o kavramla ilgili bilgi sahibi olduğumuz yanılgısına düşürmemelidir.

Feynman tarafından bilgi edinme amacıyla ortaya konan bu tekniğin 4 önemli adımı bulunmaktadır.

Takdir edersiniz ki öğrenme aşamasının ilk adımı ne öğrenmek istediğinizi bilmektir ya da diğer bir ifadeyle bir araştırma konusuna sahip olmaktır.

Bir sonraki aşama konuyu, o konuda en ufak bir fikri olmayan yani konudan bağımsız birinin dahi anlayabileceği hale getirmektir ki uygulayacağınız bu ikinci adım yalnızca Feynman tarafından değil diğer bilim adamları tarafından da onaylanan ve bizlere önerilen önemli bir adımdır. Yani bizler öğrenmek istediğimiz konuyu hem 5 yaşındaki bir çocuğun hem de 70 yaşındaki bir adamın anlayacağı şekilde sunduğumuzda aslında en büyük katkıyı konuyu mükemmel derecede anlayarak kendimize yapmış oluyoruz.

Einstein’ın da dediği gibi

Bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanızsiz de anlamamışsınız demektir.

Üçüncü adım konu hakkındaki eksik yönlerinizi tespit etme aşamasıdır. Şöyle ki konuyu anlatırken söyleyecek sözünüzün olmadığını fark ettiğiniz durumlarda veya konuyla ilgili sorular çözerken tıkandığınızı hissettiğinizde derhal bilgi edindiğiniz kaynaklara yönelip eksik kaldığınızı düşündüğünüz bölümü yeniden gözden geçirmelisiniz. Elbette daha sonra basit ve anlaşılır bir özetle -ikinci adımdaki gibi- konuyu anlatıp anlatamayacağınızı test etmelisiniz.

Dördüncü ve son adım ise ilgilendiğiniz konuda bulunan soyut kavramlar ya da bilimsel terimleri daha iyi algılamak için analojilerden yararlanmak ve konuyu daha somut hale getirmektir. Analoji kavramı en basit anlamda ortak yönleri bulunan iki şey arasında benzeşim kurmak ve bir yargıya varmaktır.

Sosyolojide Analoji Örneği
Arjantin’de enflasyon oranının yüksek olmasından ötürü toplumsal muhalefet fazladır. Yunanistan’da da enflasyon oranı yüksektir. Öyleyse Arjantin’de olduğu gibi Yunanistan’da da toplumsal muhalefetin fazla olduğu söylenebilir.

Konu hala sizin için yeterli basitlikte olmadığında ve hala konuyu kendiniz için anlaşılır düzeye getiremediğinizde uygulamanız gereken başka şeyler olabilir. Konuyu anlamak adına konu kapsamındaki birtakım detayları bile gözden çıkarabilirsiniz. Ne de olsa tüm konuyu unutmaktansa birkaç detay atlamanız mazur görülebilir.

Alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde bu teknik sizler için

– Gerçek manada anlayamadığınız konuları anlayabilme
– Anladığınız fakat sınava kadar olan zamana dek unuttuğunuz konuları hatırlama gibi konularda sizlere yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı