Kültür

Netflix nedir? Olumlu ve Olumsız Yanları

NETFLİX NEDİR? 

Netflix dünyada en çok izlenilen çevrimiçi dizi, film, belgesel izleme platformlarından birisidir. Hal böyle olunca, her yerde reklamlarıyla karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor.(Youtube reklamları bunun en bariz örneklerinden) Ülkemizde de büyük bir pazar payına sahip olan Netflix’i neredeyse bilmeyen kalmadı. Ben de uzun süredir deneyimlediğim bu platform hakkında merak edilebilecek bazı şeyleri, olumlu ve olumsuz yanlarını sizlerle paylaşmak için böyle bir yazı yazma gereği duydum.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi Netflix büyük bir mecra. İçerisinde bulunan binlerce içerik sayesinde (bölgeden bölgeye değişiyor) insanlara keyifli ve kaliteli zaman geçirtmek için kurulmuş bir platform. İşin aslı Netflix’in çevrimiçi bir platform hali alması çok uzun sürelere dayanmıyor. 29 Ağustos 1997 yılında kurulan firma bu tarihten 2007 yılına kadar izleyicilerine posta yoluyla dvd yollayarak hizmet veriyordu. Öncelikle siz de Netflix kervanına katılmak isteyenlerdenseniz aşağıya bırakacağım linkten üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Merak etmeyin, daha fazla sıkıcılaşmayacağım. 🙂

Kayıt olmak için 

Üç farklı üyelik seçeneği bulacaksınız bütçenize uygun olanı seçip devam edebilirsiniz.
Artık bilmeyenler de Netflix hakkında bir ön bilgiye sahip olduğuna göre asıl konumuza geçebiliriz.

NETFLİX’İN OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI

REKLAM DERDİ YOK

İzleyeceğiniz içeriği açıp reklam beklemeyi kim ister ki? Ya da filmin en heyecanlı yerinde çıkan pop-up reklamları kim görmek ister? Netflix kullanmak bunun önüne geçiyor. Her ay sizden belirli bir miktar para alan şirket gelirlerini reklamdan değil üyelikten kazanıyor. Geriye sizin yapmanız gereken tek şey içeriği açıp tadını çıkarmak.

GÖRÜNTÜ KALİTESİ VE BAĞLANTI HIZI

İnternetten film izlerken insanın canını en çok sıkan şey bu durum olabilir. İnternet bağlantı hızınız ne olursa olsun içerik açılmıyor oluşu ya da açılsa bile 15 saniyede bir donması internetten film izleyen dostların alışmış olduğu bir durum. Bunun yanında 1080p diye açılan filmin görüntü kalitesinin çamur gibi olması insanı düşündürüyor.

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

Netflix’i deneyimlemiş biriyseniz bunun ne demek olduğunu çoktan anlamışsınızdır. Basit ve sade bir arayüze sahip olan Netflix içerikleri karşınıza belirli bir kategoriye ayrılmış olarak getiriyor. Bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlayarak ilgi alanınıza göre içerik bulmanıza yardımcı olabiliyor.

FİLM, DİZİ, BELGESEL İNDİRME İMKANI

Netflix’in ücretsiz film, dizi izleme sitelerine göre en büyük avantajı daha önce indirdiğiniz bir içeriği daha sonra internet bağlantınız olmadan size izleme imkanı sunuyor oluşudur. Ayrıca sezonluk dizi ve belgeselleri 1 sezon halinde indirme özelliğinin de oluşu bir diğer gülümseten detay.

BİRÇOK FARKLI CİHAZDAN İZLEME İMKANI 

Televizyondan, tabletten, telefondan ve bilgisayardan Netflix’i kullanabilirsiniz. Önceki maddelerden birinde belirttiğim kullanımı kolay arayüz sayesinde zorlanmadan istediğinize ulaşabilirsiniz. Telefonda yarım bıraktığınız diziye televizyondan, bilgisayarda yarım bıraktığınız filme bilgisayardan devam edebilirsiniz.

İZLEME GEÇMİŞİNİZE GÖRE BENZER İÇERİKLER

Netflix izleme geçmişinize göre hoşunuza gidebilecek içerikleri bir kategori halinde sunuyor. Ayrıca telefon ve tablet için bildirimleri açtığınız taktirde sizlere belirli aralıklarla içerik önerisinde bulunuyor.

BİRÇOK FARKLI DİL VE ALTYAZI SEÇENEĞİ

   Birçok farklı dil seçeneğiyle altyazılı ve dublajlı film izleme imkanını tek bir tık ile kontrol etme imkanını elde etmek istiyorsanız Netflix sizin için biçilmiş kaftan. Yeni bir dil öğrenmek için yabancı dizi, film izlemeyi tercih edenler için yararlı bir özellik olduğunu düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse Türkçe bir içeriği İngilizce, Arapça, Almanca altyazı seçeneği ile izleyebilirsiniz.

GELELİM OLUMSUZLUKLARA


FİLM ARŞİVİNİN YETERSİZ OLMASI

Gönül ister ki aradığımız her içeriği Netflix’te bulalım ama durum böyle değil. Dizi konusunda geniş bir kaynağa sahip olan Netflix, iş film izlemeye gelince sınıfta kalıyor. Hem yıllardır bildiğimiz filmlerin yayınlanıyor oluşu hem de film arşivi güncelleme sıklığının az olması bir süre sonra izleyebileceğiniz film sayısını çok kısıtlıyor ve filmler tekrarlamaya başlıyor.

SERVİS EDİLEN DİZİNİN HER SEZONUNUN OLMAMASI

Can sıkıcı bir başka konu da bu. Netflix bunu kendi dizileri hariç birçok dizide yapıyor ve bir süre sonra keyfinizin kaçmasına sebep oluyor. Düşünsenize aylardır beklediğiniz bir dizi Netflix’te yayınlanmaya başlıyor ancak açıp bakınca gördüğünüz şey dizinin sadece 5. sezonunu vermiş olmaları. Bakın 5. sezondan itibaren değil, sadece 5. sezon verilmiş.

GÖRÜNTÜ KALİTESİ SEÇİMİ YAPTIRMAMASI

   Donmuyor dedik, hızlı dedik ancak Netflix’in can sıkıcı yanlarından birisi de görüntü kalitesiyle oynama yapamıyor oluşunuz. Netflix’teki arkadaşlar içerik donmasın diye kullanıcıya bazen çamur gibi bir görüntü vermeyi göze almış durumda. İçerisinde bulunduğumuz şu karantina günlerinde yoğunluktan dolayı bu durum çok sık yaşanmaya başladı. Ayda 40 lira verdiğiniz firma, serverlarını güçlendirerek bu durumun önüne geçmeli diye düşünüyorum.

İZLEDİM BUTONUNUN OLMAMASI

Maalesef filmi veya belgeseli izledikten sonra izledim seçeneği koymak zor gelmiş olmalı. İzlediğiniz içeriklerin siz aramadan tekrar tekrar karşınıza çıkması can sıkıcı bir durum. Yakın zamanda platforma böyle bir eklenti getirmeleri gerektiği kanaatindeyim.

FİLTRELEME YAPILMAMASI

Bu platformda filtreleme yapmayı unutun. Çünkü yok böyle bir şey. Dizi, film, belgeselleri belirli bir kategoriye ayırmış olmak yetersiz. Aradığınız film türünü, yapım yılını, yaş sınırını seçebilme özgürlüğünü Netflix kullanıcılarına vermeli.

İÇERİKLERİN YANINDA İMDB VE NETFLİX PUANI OLMAMASI

Bunu herkes sorun yapmıyor olabilir lakin içerik hakkında bir fikrimiz bile yokken filmin dizinin yanında aldığı puan gözükse en azından kullanıcıların kafasında bir fikir oluşurdu diye düşünüyorum. Bunun yanında Netlix’in içeriklere puan vermemize müsade etmesine rağmen kullanıcıların bu puanlamaları görememesi tam bir saçmalık.

Bu yazımda kendi kullanıcı deneyimlerimi elimden geldiğince nesnel davranarak anlatmaya çalıştım. Takdiri size kalmış yorum yaparak siz de fikirlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Telegram kanalından takip etmek için

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı