Kültür

Neden Ağlarız? Gözyaşlarımızın Sebebi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Üzüldüğümüzde, soğan doğrarken ya da gözümüze aniden kaçan bir tozda bile gözyaşlarımız devreye girmektedir. Peki gözyaşlarının oluşmasının sebepleri nedir ya da hangi durumlarda hangi sebeple gözyaşı salgısı üretilir?

Gözyaşı dediğimiz salgı üç farklı durumda salgılanmaktadır.

Temel ya da bazal gözyaşı gözümüzün işlevini her daim yerine getirebilmesi için gerekli biyolojik ortamı hazırlayan ve gözümüzün faaliyetlerini aksatacak durumları ortadan kaldıracak şekilde salgılanan gözyaşı çeşididir. Sürekli üretilen bu salgının görevi de gözümüzdeki kir ve kalıntıları uzaklaştırarak bu organı koruyup beslemek aynı zamanda korneanın kurumasını önleyerek kayganlaştırmaktır.

Görevi gözleri rüzgar, duman ya da soğandaki kimyasal “sin-propanetial-S-oksit” gibi dış etmenlerden korumak olan refleks gözyaşları çok miktarda oluşup içinde mikroorganizmaları durduran antikorlar barındırır.

Çeşitli teoriler ortaya atılsa da bugün hala bilim dünyasında gizemi çözülemeyen duygusal gözyaşları insanın duygu durumunu dengelemekle birlikte doğal ağrı kesici olan ensefalin içerir. Bu teorilerden ilki Vassar College tarafından yürütülen bir çalışmaya ait olup gözyaşlarının savunmasız kaldığımız durumlarda yırtıcıları harekete geçirmeden bir başkasına gönderilen sessiz sinyaller olduğu yönündedir. Kimileri de gözyaşlarının tutkunun ifadesi olduğunu düşünmektedir. Ağlama eyleminin stresi azaltma yönünde etkilerinin olduğu da düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı