Kültür

“Nazım’a Bir Güz Çelengi” Şiirini Yazan Pablo Neruda Kimdir?

▪︎Şili’de doğan ve asıl adı Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto olan Pablo Neruda demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olup hem yazar hem de şair kimliğine sahiptir.

▪︎Küçük yaşta annesini kaybeden Neruda 13 yaşındayken bir gazetede makaleler yazmaya başlamış daha sonra 1920’de bir edebiyat dergisinde “Pablo Neruda” adıyla yazılar kaleme almıştır. Takma adını Çek Şair Jan Neruda anısına kullanmış ve daha sonra bu isim yasal adı olarak kalmıştır.

▪︎1923 yılında yayınlanan ilk kitabı Crepusculario ve ardından bir sonraki sene basılan şairin en bilinen ve birçok farklı dile çevrilen eseri “Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı” (Veinte poemas de amor y una canción desesperada) ile edebi çalışmalarına devam eden Neruda aynı zamanda Şili Üniversitesinde Fransızca ve pedagoji okumuştur.

▪︎1927 ve 1935 yılları arasında hükümetin elçisi olmuş ve birçok yerde görev yapmıştır. O dönemde kendisi tarafından yazılan şiirleri 1933’te ezoterik sürrealist şiir kitabı “Residencia en la tierra”da toplanmıştır.

▪︎İspanya İç Savaşı ve García Lorca’nın ölümünden çok etkilenmesi sebebiyle sırayla İspanya ve Fransa’da cumhuriyetçi harekete katılmıştır. Bu sırada yazdığı şiirlerini topladığı “Kalbimdeki İspanya” adlı kitabı iç savaş sürecinde cephede basılması açısından önem taşımaktadır.
1939’da İspanyol göçmenler için Paris’te konsolosluk görevinde bulunan Neruda Meksika’daki konsolosluk görevi sırasında yazdığı ve Meksika’da basılıp Şili’de el altından yayınlanan eserinin ( Canto General de Chile) birçok farklı dile çevrilmesinden ötürü elçilik yaptığı ülkelerde sorun yaşamıştır.

▪︎Neruda 1943’te Şili’ye geri dönmüş, 1945’te senatör seçilmiş ve daha sonra Şili Komünist Partisi‘ne üye olmuştur. 1947’de grevdeki madencilere uygulanan baskıcı protestoları protesto etmesi üzerine kendi ülkesinde 2 yıl kaçak yaşamıştır. Yurt dışına çıktığı yıl olan 1949 ve 1952 arasında çeşitli ülkelerde bulunmuştur.

▪︎İspanya’daki faşizme karşı çıkan Neruda, 1970 Şili başkanlığına aday gösterilmiş fakat Salvador Allende‘yi desteklemiştir. Başkan olan Salvador Allende, Pablo Neruda’yı Şili’nin Fransa elçisi olarak görevlendirmiştir. 1971’de edebiyat alanında Nobel Ödülü alan Neruda sağlık sebeplerinden ötürü elçilik görevini de bırakıp Şili’ye dönmüştür.
Bir kongrede “Onun yanında biz şair bile olamayız.” diyerek övdüğü Nazım Hikmet adına Barış Ödülü kazanmıştır.

▪︎24 Eylül 1973’de ölüm sebebinin prostat kanseri olduğu bildirilse de ölümünün 1973 Şili Darbesi‘nin hemen ardından gerçekleşmiş olması daima sorgulanmıştır. 2015 yılında hükümetin bildirdiği neticeye göre ölümünün doğal yollardan olmadığı ihtimalinin varlığı kabul edilmiştir. Darbe sonucunda başa gelen cunta yönetiminin cenaze sırasında kesinlikle herhangi bir kitleye izin vermemiş olmasına ve koyulan sokağa çıkma yasağına rağmen binlerce kişi Neruda’nın cenazesine katılmıştır.

▪︎Pablo Neruda ile ilgili edebiyat ve müzik gibi alanlarda farklı isimler tarafından eserler verilmiştir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

》Şilili yazar Antonio Skármeta’nın önce tiyatro oyunu olarak yazdığı daha sonra roman olarak yayımladığı Neruda’nın Postacısı adlı eseri. Ateşli Sabır da bu romanın Türkçede drama olarak çıkmış versiyonudur.

》Yine yukarıdaki romandan İngiliz yönetmen Michael Radford tarafından 1914’te uyarlanan Postacı filmi.

》Yunan besteci Mikis Theodorakis’in Neruda’nın “Canto General” isimli şiirini müzik formuna getirmesi.

》Kanadalı rock grubu Red Rider’ın 1983’te albümlerine Neruda adını vermesi.

▪︎Bu yazıyı da Pablo Neruda’nın farklı bir sözüyle bitiriyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı