Kişisel GelişimKültür

Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?

Bütün amacı 30 metrekarelik kulübelerde yaşamak ve bütün eşyaları bir çantaya sığdırabilmekten fazlası olan akımdır.

Ana felsefesi en basit haliyle sahip olduğunuz bütün gereksizlerden kurtulmak. Peki bunu nasıl yapacağız? Hepimizin evinde ıvır zıvır denebilecek tonla eşya var. Bunu özellikle tıkıştırılmış çekmecelerde, gardıroplarımızda, mutfak dolaplarında, çalışma alanlarımızda, portmantolarımızda görebiliriz.

Gardırop örneğini ele alalım. Gardırobunuzun kapılarını, varsa çekmecelerini açıp bir bakın. bu kadar kıyafeti gerçekten giyiyor musunuz? 3 sene önce moda olan, artık elinizi sürmediğiniz parçalarınız var mı? Birinden hediye gelen ama size hitap etmeyen, zamanla rengi solan, fiziğinizin değişmesiyle giyilemez hale gelen, kumaşı onarılamayacak şekilde yıpranan ya da bir zamanlar severek aldığınız ama giymeyeli uzun zaman olan giysiler? Hepimizin dolabında bunlardan az çok vardır. Peki bir de şunu düşünün, bu kadar kullanılmayan ve gereksizleşen eşyaları neden elimizde tutalım? En kısa tabiriyle yer işgali değil mi? Peki neden bu ıvır zıvırdan kurtulup kendimize alan açmıyoruz? Belki de bu kadar eşyamız olduğundan asıl aradıklarımızı bulamıyoruz, her sabah kıyafet seçmek için bu kadar zaman öldürüyoruz, dolabımızı ne kadar düzenlersek düzenleyelim tam anlamıyla tertipli durmuyor. Bizim evimizde yer işgali niteliğinde olan kullanılabilecek eşyaları ihtiyaç sahiplerine bağışlasak, ikinci el eşya satılan internet sitelerinde satsak, yakınlarımıza versek daha anlamlı olmaz mı?

Peki Bunu Neden Yapalım?

  • Hayatımızı sadeleştirmek,
  • Paramızdan ve zamanımızdan tasarruf etmek,
  • Evimizde eşyalarımızdansa kendimize yer açmak,
  • Eşyalarımızın bize sahip olmasını engellemek…

Liste bu şekilde uzar gider…

Nelerden Kurtulacağız?

Belirli bir zaman diliminden beri kullanmadığınız, gelecekte de kullanılması çok muhtemel olmayan ya da en azından yeri kolayca doldurulabilir şeylerden. Kısacası sizin için gereksiz olan her şeyden. Ama bu sevdiğiniz ve önemsediğiniz eşyaları da kapsamıyor. Örneğin ben kitaplarıma çok değer veririm ve okuduğum kitapların bile kütüphanemde durmasını seviyorum. Bu nedenle nasılsa okudum diye kitaplarımdan kurtulmama gerek yok. Aynı şekilde siz de müzik cdlerinize, kasetlerinize, film dvdlerinize vs önem veriyor olabilirsiniz. Bunlardan kurtulmanıza gerek yok. amaç adı üstünde “gereksiz“lerden kurtulmak.

Koleksiyonları Ne Yapacağız?

Belirli şeylerin” koleksiyonunu yapmakta bir zarar yok. Kimilerinin de yapmayı sevdiği şey bu. Ama zamanla her şeyin koleksiyonunu yapmaya başladıysanız ya da koleksiyon olayını abarttıysanız durumu gözden geçirmekte fayda var.

Gereksizlerden bir şekilde kurtulduk veya aşamalı olarak elden çıkarmaya başladık, sırada ne var?

Bundan Sonra Nasıl Alışveriş Yapacağız?

En önemlisi öncelikli olarak ihtiyaçlarımız için alışveriş yapacağız. Ama ben bu botu çok istiyordum? Şimdiden 10 farklı botun var ve bu yeni botu alınca da birkaç kere giyip diğerlerinin yanına atacaksın. Bunun için 400 lira bayılmana gerek var mı? Zaten botların ayağında değil ayakkabılığında eskiyecek. Bir diğer husus da kimileri için minimalizmin zayıf noktası veya zenginler için olduğunun göstergesi olsa da kaliteli alışveriş yapacağız.

Bu nasıl olacak peki? Birkaç defa aynı şeyi almak yerine bir kere alıp iyisini alacağız. İyisini almaktan kasıt en üst kalitede ürünü pahalıya almak değil tabi. En azından karşılanabilir derecede iyisini almak. Bunun için Gucci’den veya Prada’dan alışveriş yapmanıza gerek yok. Az çok bir kalitesi olan kumaşları Lc Waikiki’de bile bulabilirsiniz. Yine kıyafetler için konuşursak kumaşına dokunduğunuzda bile kaliteli olup olmadığını anlarsınız. Önemli olan rahat, nefes alan ve sağlıklı kumaşlar tercih etmek. Çünkü bu tarz kıyafetler daha uzun süre dayanır ve 2-3 kere giyip bir kenara atma ihtimaliniz daha düşüktür. Ayrıca dolabınızın daha sürdürülebilir hale gelmesini istiyorsanız sezonluk değil ömürlük modaya uymanız tavsiye olunur. Bunda da en temel soru “Bu kazağı/tişörtü/pantolonu 5 sene sonra da sever ve giyer miyim?”

Buna güzel bir örnek de yol örneği olabilir. Şöyle düşünün bir belediye bir semtte yolları yaparken düşük kalite asfalt yerine nispeten daha pahalı ama daha kaliteli de olan arnavut kaldırımlarıyla yolu yaptı. Diğer semtin belediyesiyse ucuz asfaltı tercih etti. Asfaltı tercih eden belediye aşağı yukarı her sene asfaltı yenilemek ya da asfalta yama yapmak zorunda kalırken arnavut kaldırımı yapan belediye en az 15-20 sene boyunca o kaldırımı gayet iyi kullanabilir. En başında kaldırımı yapan belediye daha fazla para verir ama asfalt yapan belediye sürekli asfaltı tamir edip yenilediği için uzun vadede daha zarardadır. İşte minimalizmin ”Nicelikten ziyade nitelik’‘ demesi bundandır. 1 kere alıp kalitelisini almak.

Tabii hayatın her alanında tam bir minimalist olmak kolay olmayabilir ama en azından hayatımızda kendimize eşyalarımızdan daha çok yer açmak istiyorsak, tüketim çılgınlığına uymak istemiyorsak belirli alanlarda uymamızın yararlı olacağı bir yaşam tarzıdır. Unutmayın indirimler her zaman var, bu sene alamadığınız ürünün aynısını seneye de satacaklar. Yaptığınız yatırımlar eşyalara değil aşağıdakilere olsun:

  • Kendinize
  • Ailenize
  • Çevrenize
  • Geleceğinize

Yazımı Platon’un 2400 yıl önce minimalizimi tanımladığı şu sözlerle bitirmek istiyorum.

Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”.

Platon

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı