BilimKültür

Metrik Sistemin Dışında Duyduğumuz Uzunluk Birimleri Nelerdir? Fit, Yarda ve İnç Kavramları

Hepimizin duyduğu metre, santimetre ve birkaç farklı uzunluk birimi vardır mutlaka. Fakat farklı ülkelerde ve farklı birim sistemlerinde tercih edilen ve farklı alanlarda kullanılan çeşitli birimler bulunmaktadır. Bunlardan kulağımıza çalınan ya da okuduğumuz kitaplarda gördüğümüz üç uzunluk birimi olan yarda, fit ve inçten bahsedelim. Öncelikle daha aşina olduğumuz uzunluk birimlerini içeren metrik sistemin ne olduğunu bilmekte de fayda var.

▪︎Ölçü birimlerinde bir standart oluşturmak adına 1790 yılında Fransa’da metrik sistem adı altında uzunluk için metreyi, kütle için kilogramı kullanan yani sadece iki birimden oluşan bir sistem oluşturuldu. 1830’larda ise Gauss uzunluk, kütle ve zaman birimlerini içeren daha tutarlı bir sistemin çalışmalarına başladı. Bu sistem çeşitli revizelerden sonra 1948’te yeniden gözden geçirildi ve bugün Uluslararası Birim Sistemi (SI) olarak anılmaya başlandı. Metrik sistemin dışında farklı birim sistemleri mevcut ve elbette bu sistemlere özgü kavramlar bulunmakta. Peki bu kavramlar neler ve hangi uzunluk değerlerine karşılık geliyor?

Yarda


▪︎Tarihsel olarak bakıldığında İngiltere kralı I. Henry’nin burnundan el baş parmağına kadar olan bölümü şeklinde tanımlanan yarda kavramı aslında İngiliz birimleri, Emperyal birimler ve Amerika Birleşik Devletleri geleneksel sistemlerinde yer alan ve genelde mesafelerin ifade edilişinde kullanılan bir uzunluk ölçüsü birimidir.

▪︎Değeri sistemden sisteme değişmekte olup alan hesaplarında yarda kare, hacim hesaplarında ise yarda küp olarak ifade edilir. En sık kullanılan uzunluk değeri uluslararası yarda olarak nitelendirilir ve 0.9144 metreye eşittir.

▪︎1 yarda 3 fite ya da 36 inçe denk gelir.

Fit▪︎ İngiliz birim sisteminde yine bir uzunluk ölçüsü olan fit kavramı 1958’de Birleşik Devletleri’nin ve İngiliz Milletler Topluluğu’nun 1 yardayı 0.9144 metre olarak tanımlamasıyla 0.3048 metreye yani 30.48 santimetreye eşit hale gelmiştir.

▪︎ 1 yarda 3 fite, 1 fit ise 12 inçe eşittir.

İnç


İngiliz birimleri, Emperyal birimler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin geleneksel sistemi gibi 3 farklı sistemin içerisinde yer alan inç kavramı 2.54 santimetre uzunluğundaki bir uzunluk ölçüsü birimidir.
▪︎ ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta yaygın olarak kullanılan bu uzunluk birimi alan hesaplamalarında inç kare, hacim hesaplamalarında inç küp adını alır.
▪︎ ABD ve İngiltere gibi ülkelerde kişilerin boy uzunluklarının ölçümünde fit (foot) ve inç kavramları kullanılır.

İnç kavramının kullanıldığı alanlar şu şekildedir:
– Televizyon, telefon ve bilgisayar ekranlarının çerçeve oranlarında
– Bisiklet ve otomobillerin lastik çaplarında
– Boru çaplarının ifadesinde
– Floopy disketlerin genişliği ve gramafon plaklarında
– Hatta puroların çaplarını ifade etmekte kullanılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı