Kültür

Meksika ile Özdeşleştirilen İki Kavram: Sombrero ve Siesta Nedir?

▪︎İlk önce Meksika’da kullanılsa da İspanya vasıtasıyla tüm dünyaya yayılan “sombrerolar” yani çoğunluğun bildiği şekliyle “Meksika Şapkaları” oldukça geniş olmaları nedeniyle güneş ışınlarının yüzümüze gelmesine en iyi şekilde engel olan şapka çeşitlerinden biridir. Zaten İspanyolca gölge anlamı taşıyan bu şapkalar yüzümüzde daima gölge oluşmasına yardımcı olur.

▪︎Meksika dendiğinde akla gelen ikinci kavram için “siesta” olarak bilinen ve aslında geçmişteki bir İspanyol adeti olduğu görülen bir tür uyku zamanı da diyebiliriz. Öğle aralarında verilen şekerlemeler olarak tanımlanan siesta kavramı tarihsel süreçte İspanyolların Güney Amerika’yı sömürgeleştirdiği dönemlerden Meksikalılara miras kalmış bir uygulamadır. Hatta siesta, günümüzde kökeni olan İspanya’dan çok Latin Amerika ülkelerinde uygulanmaktadır.

▪︎Siestanın sosyokültürel, ekonomik ve iklimsel boyuttaki durumlar neticesinde ortaya çıkan bazı sebepler nedeniyle uygulanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bu uygulamanın, yaygın olduğu Latin Amerika ülkelerinde maddi durumu çok parlak olmayan kişiler tarafından tercih edildiği görülmüştür. Ayrıca tropikal iklimin görüldüğü bu bölgelerde yaşayan insanlar öğle vakitlerinde dik açıyla gelen güneş ışınlarının oluşturduğu aşırı sıcaklar sebebiyle bu vakti dışarıda geçirmek istememektedir.

▪︎Devlet kurumunda ya da özel sektörde çalışmasına bakılmaksızın çalışan kesim için de uygulanan bu öğle tatilleri ise işe geç dönülmesi ve daha az çalışmak anlamına gelmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı