BilimKültür

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

▪︎Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Amerikalı psikolog Abraham Maslow’un 1943 yılında ortaya attığı ve sonrasında geliştirdiği bir psikoloji teorisidir.

▪︎Bu teori insanların çeşitli kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılayıp ihtiyaç hiyerarşisinde üst basamaklardaki ihtiyaçları tatmin etme amacında olduklarını ve o an baskın olan kategorinin niteliğinin insanın kişilik gelişimde rol oynadığını belirtir.

▪︎Birey, bir aşamadaki ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadan üst basamaklardaki kategorilere ve bunun yanında kişilik gelişme düzeyine de erişemez. Zaten bir düzeydeki ihtiyaçları karşılanmazsa üst kategoridekileri algılayamaz ve onlara ihtiyaç duymaz.

▪︎ Gereksinimleri tam olarak karşılandığında bir üst basamaktakilere yönelecek ve kişilik gelişiminde bir üst düzeye yükselecektir.

▪︎Bireyler o an hangi kategorideki ihtiyaçları gidermeye yöneliyorsa, birey için o an baskın olan hangi kategoriyse, kişilik gelişimi de onun istenç veya seçiminden bağımsız olarak gereksinimlerini bulunduran kategoriye karşılık gelen düzeyde bulunur.

▪︎Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi şu şekildedir.

Fizyolojik Gereksinimler ( Uyku, nefes alma, besin, su, cinsellik…)

Güvenlik Gereksinimi ( Ahlak, aile, beden, sağlık, iş, mülkiyet…)

Ait olma, Sevgi Gereksinimi ( Arkadaşlık, aile, cinsel mahremiyet)

Saygınlık Gereksinimi ( Özgüven, başkalarına saygı, başarı, özsaygı)

Kendini Gerçekleştirme Gereksinimi (Ön yargısız, erdemli, yaratıcı, problem çözücü…)

▪︎Bu maddeler ihtiyaçların Maslow’a göre kategorize edilmiş halidir.

▪︎Maslow; psikologların, bireyin kendini geliştirme aşamasına gelmesine engel olan durumları ortadan kaldırma konusunda bireye yardımcı olması gerektiğini belirtir.

|Şu an ihtiyaçlar hiyerarşisi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi de biraz Maslow’u tanıyalım.

¤ Abraham Harold Maslow hümanisttik psikolojinin ortaya çıkmasına katkı sağlayan bir psikoloji profesörüdür.

¤ Yahudi olan ailesinin Rusya’dan ABD’ye göçmesi ile 1 Nisan 1908’de Brooklyn, New York ‘ta doğmuştur.

“Ben hiç Yahudi komşuların olmadığı bir yerdeki tek Yahudi çocuktum, bu sanki beyaz çocukların okuduğu bir okulda tek siyah çocuk olmaya benziyor. İşte bu yüzden kendimi hep dışlanmış ve mutsuz hissediyordum. Ama bu sayede laboratuvarlarda ve kitapların arasında büyüdüm.”

¤ Bu sözlerinden çocukluğunu yalnız ve mutsuz geçirdiği anlaşılıyor.

¤ Ailesini memnun edebilmek adına önce hukuk eğitimi aldı ama sonra psikolojiye eğilim gösterdi. ( University of Wisconsin)

¤ 1928’te ailesinin karşı çıkmasına rağmen ilk kuzeni Bertha ile evlendi.

¤ Üniversitede akıl hocası Hary Harlow ile tanıştı ve birlikte dominantlık savaşı ve insan cinselliği üzerine çalışmalarda bulundular.

¤ Başka bir üniversitede ise ikinci akıl hocası Alfred Adler ile tanıştı.

¤ Brooklyn College’da iki yeni akıl hocasıyla tanıştı: Antropolojist Ruth Benedict ve Gestalt psikolojist Max Wertheimer.

¤ Maslow yazdıkları sayesinde 1950-60’lı yıllarda hümanistik ekolün sembolü haline geldi. Amerikan Hümanist Derneği tarafından da “Yılın Hümanist” i ödülüne layık görüldü.

¤ 1969’da istirahat için Kaliforniya’daki dostlarına taşındı ve geçirdiği kalp krizi sonucu 8 Haziran 1970’te öldü.

》Maslow ve teorisiyle ilgili edindiğim bilgileri mümkün olduğunca sıkmadan anlatmaya çalıştım. Biyografiler birçok insan için sıkıcıdır ama umarım bu yazıyı keyifle okursunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı