Kültür

Kuzeyin Mona Lisa’sı: İnci Küpeli Kız

Bugün sizlere birçoğumuzun bir şekilde karşılaştığı belki ismini de bildiği bir tabloyu, İnci Küpeli Kız, tanıtmak istiyorum. Tabloya ilk baktığınızda karşınızda duru güzelliğiyle ve inci küpesiyle dikkatleri çeken dudakları sanki size bir şeyler söylemek istiyormuş gibi aralanmış bir kadın göreceksiniz. Araştırırken ressamın diğer eserlerini de görme fırsatım oldu fakat beni en çok etkileyen sanırım sizlere anlatacağım bu tablo oldu. Şimdi neden bu tablonun daha çok göz önünde olduğunu ve daha çok bilindiğini anlayabiliyorum. Bana kalırsa sizi içine alan bir etkileyici bir tarza sahip. Sizleri bu harika tabloyla ilgili az ve öz şekilde bilgilendirmekte fayda görüyorum.

》Bu güzel eser Hollandalı ressam Johannes Vermeer’a ait başyapıt derecesinde bir tablodur. 1665 yılında resmedilmiştir.

》Kimi zaman “Kuzeyin Mona Lisa’sı” kimi zaman da “Hollandalı Mona Lisa” olarak ifade edilmiş.

》Bu tablo Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Mauritshuis adında bir sanat müzesinde sergilenmektedir.

》Vermeer’in tabloları ile ilgili fazla bilgi olmadığı gibi bu tablo için de sadece “IVMeer” şeklinde bir imza mevcuttur fakat herhangi bir tarih atılmamıştır.

》Tabloda resmedilen kadının hayal ürünü değil de gerçek bir model olduğu hatta ressamın kızı ya da bir yakını olduğu varsayılmaktadır. Fakat ressamın eser verdiği o yılda en büyük kızının 11 yaşında olması ve tablodaki kadının daha büyük gösteriyor olması bu varsayımı da zayıflatmaktadır.

》Bu tablo fazlasıyla ilham verici olsa gerek çünkü İnci Küpeli Kız ile ilgili bir kitap yazılmış sonra da beyaz perdede de sunulmuştur.

¤ Şimdi de kısaca bu şaheseri ortaya koyan yetenekli ressamla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.

1) Johannes ya da Jan Vermeer van Delft, gündelik hayatı tanımlayan eserleriyle bilinen Hollandalı barok ressam. 31 Ekim 1632’de Delft’te doğup 15 Aralık 1675 tarihinde yine Delft’te vefat etmiştir. Yani 43 yıllık gibi bir hayata birçok önemli eser sığdırmıştır.

2) Başarılı, taşralı tür ressamıdır.

3) Bu ressamın yaşamıyla ilgili detaylı bilgilere sahip değiliz. Zaten yaşamı
boyunca sadece kendi kasabasında tanındı. Ölümünün ardından iki yüz yıl boyunca unutulan ressam, 1866 yılında sanat eleştirmeni Thoré Bürger tarafından keşfedilmesi ve bu eleştirmenin Vermeer’in 66 eseriyle ilgili bir makale yayımlaması ile ün kazandı ve Hollanda’nın Altın Çağı’nın en önemli ressamlarından biri olarak anılmaya başlandı.

4) Kariyeriyle ilgili de pek bilgimiz yok. Mesela bir ressamın yanında çırak olarak çalışıp çalışmadığını bile bilmiyoruz. Sadece öğretmeninin Carel Fabritius ya da Leonaert Bramer olduğuna inanılıyor.

5) Bir Protestan kilisesinde vaftiz edilmiş olmasına rağmen Katolik bir kadın olan Catherina Bolenes ile evlenmiştir. 14 çocuğu olan ressamın 3’ü erkek 7’si kız olmak üzere 10 çocuğu hayatta kalabilmiştir.

》RESSAMIN DİĞER ESERLERİ

▪︎Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyacağınızı düşünmediğim ve sizleri de biyografiyle sıkmak istemediğim için ressam ve tabloyla ilgili genel hatlarıyla bilgi verdim. Eğer sanata ilginiz varsa farklı ressamların elinden çıkmış muazzam tablolara da göz atmanızı tavsiye ederim. Göz zevkinizi artıracak birçok eser olduğunu düşünüyorum.

Sanatın amacı gündelik hayatın tozunu ruhumuzdan temizlemektir.

-Pablo Picasso-

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı