Kültür

İslamın En Katı Yorumu Vehhabilik Nedir?

Bugünkü yazımın konusu İslam dininin en uç uygulamalarına sahip çıkan vehhabilik akımı üzerine olacak. Bu yazıyla birlikte vehhabilik nedir? Kurucusu kimdir? Uygulamaları nelerdir gibi sorulara cevap vermeyi amaçlıyorum. Çok derin bir konu olduğu için mümkün olduğu kadar önemli kısımlara parmak basarak konuyu toplu bir şekilde özetleyeceğim. Gerekli ön bilgileri verdiğime göre yazıya geçebiliriz.

VEHHABİLİK NEDİR?

Muhammed Abdülvehhab tarafından kurulmuş olan vehhabilik akımı seleffiye mezhebinin en aşırıcı uç sayılan akımıdır. Bugün Suudi Arabistan Krallığı’nın resmi mezhebi olan akımın yaklaşık 33 milyon takip edeni vardır. Suudi Krallığı’nın resmi mezhebi olması 1921’de kuruluş yılına dayanmaktadır. Arabistan dışında pek taraftarı yoktur.

SİYASİ ETKİSİ

18.yy’da Suudi Arabistan’ın Necid bölgesinde ortaya çıktı. En başta dini akım olarak ortaya çıksa da daha sonra siyasi bir kimliğe bürünmüştür. Kurulduğu tarihten itibaren Hicaz ve civar bölgelerde Osmanlı Devleti’ni çok uğraştırmış, dağılma dönemine giren Osmanlı İmparatorluğu’nda büyük sorunlara yol açmıştır. Hem Osmanlı Devleti’nin dini bütünlüğünü hem de toprak bütünlüğünü bozmuştur. Vehhabi isyanlarıyla başlayan süreç bölgede 1517 yılında başlayan hakimiyetin 1916 yılında resmen sona ermesine sebep olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu büyük önem verdiği Hicaz bölgesinde büyük kayıplara uğramış ve buraları kaybetmiştir.

UYGULAMALARI


Vehhabilik Kuran’ın akıl ile yorumlanmasını yasaklamakta, peygamber döneminde olmayan her şeyi sapkınlık saymaktadır. Vehhabiliğe göre evliye kültü, türbe ve mezar ziyaretleri Allah’ şirk sayılmış ve bu tarz mekanların birçoğu yerle bir edilmiştir. Aynı zamanda Mekke ve Medine’de bulunan tüm sahabe mezarlarını yok etmişler hatta Hz Muhammed’in mezarını yıkmaya varan sapkınlıklara girmişlerdir. İslam dünyasından gelen sert tepkiler geri adım atmalarını sağlamıştır. Bununla beraber tütün içmek, sakal kesmek, cami süslemek, tespih çekmek, ipek elbise giymek, müzik dinlemek, kahve içmek, muska takmak ve camiye minare yapmak yasaklanmıştır. Hatta bununla kalmayarak ibadet etmeyen veya onlara göre eksik ibadet eden kişilerin canlarını ve mallarını kendilerine helal olarak görmektedirler. Hz Hüseyin’i Kerbala’da anmak isteyen yaklaşık 10.000 Şii müslümanı öldürmeleri ve Hz Hüseyin’in türbesini yıkmaları bunun bir örneğidir. Kendilerinden olmayanları kafir olarak nitelendirir ve ayrı mezar açarlar. Radikal İslamcı terör örgütlerinin doktrini haline gelmiş olan vehhabiliğin aynı zamanda ‘müslüman kardeşler’ ve El Kaide’nin çıkış noktasında olması da düşündürücü.

BELİRLİ BAŞLI BİRKAÇ KAİDESİ

 • Hz Adem’i peygamber olarak kabul etmezler.
  Âdem ne nebi, ne de resuldür. (Peygamberlere Cümleten İman etmek, Abdullah bin Yezid, El-Mekteb El-İslami, Beyrut)
 • Kabirlere, türbelere giden tüm müslümanlara eski müşrikler gibi puta tapıyor derler.
  Peygamberin hürmetine demek caiz değildir. (Et-Tevhid, s.70, Riyad)
  Mısır’ın en büyük tanrıları Ahmed El Bedevi’dir. Şam ehli de, İbni Arabî’ye taparlar. Hicaz ve Yemen halkı arasında puta ve kabirlere tapmak küfrü yayılmıştır. (Feth-ul Mecid, s.216–217)
 • Amelin imandan bir parça olduğunu düşünüp azalır ve artar derler. Bir farzı yerine getirmeyen vehhabilere göre kafirdir.
 • Allah yukarıda arş üstünde oturuyor derler.
  Allah zatiyle arşın üstündedir. (Hac Dergisi Yıl 49 11. bölüm s. 73–74 H. 1425 Mekke)
 • Şefaat, istigase ve tevessül gibi kavramlara sıcak bakmazlar.
  Allahümme salli ala Muhammed tıbbil-kulubi ve devaiha ve afiyetil ebdani ve şifaiha ve nuril-absari ve diyaiha sözü şirktir. (Tevhide Nasıl Hidayet Oldum, Muahmmed Cemil Zeno, s. 83, 89 Darul-Feth Al-Şarika)
 • Tassavufu reddederler ve tasavvuf önderlerini çirkin küfürlerle anarlar.
  Yahudilerden önce tasavvufla savaşın; çünkü onlarda Mecusi ruhu vardır. (El-Mecmua el-Mufid min akidet el-tevhid, s.102 Mektab Darül-fikr, Riyad)

VEHHABİLERİN İBADET FARKLILIKLARI

 • Cemaat halinde namaz kılarken omuz omuza ve ayak ayağa namaz kılarlar.
 • Kadınları da erkeklerin kıldığı şekilde namaz kılar. (oturuş ve ellerin konumu)
 • Erkekler de elleri göğüs hizasında bağlar.
 • Teravih namazını 8 rekat kılarlar.

Bu yazımda vehhabilik hakkında topladığım bilgileri sizlere özetlemeye çalıştım. Umarım ki anlaşılır bir yazı olmuştur. Sizlerin de eklemek istediği benimle paylaşmak istediği bilgiler varsa yorum olarak yazabilir bana destek olmak için bu yazıyı paylaşabilirsiniz. 🙂

Yararlandığım Kaynaklar

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı