Bilim

IQ, EQ ve SQ Nedir?

IQ’nun ne demek olduğunu biliyoruz da EQ ve SQ kavramlarını muhtemelen birçoğumuz daha önce hiç duymadık ya da bir yerlerde gördük ama ne olduğuna bakmayıp es geçtik. Üçü de aslında farklı tür zeka düzeyleri ve bunların ifadesinde kullanılan istatiksel terimlerdir.

¤ Zekayı ölçme maksadıyla farklı testlerden elde edilen değere zeka katsayısı, zeka bölümü yani IQ (intelligence quotient) denir. IQ, Alman psikolog Wilhem Stern tarafından zekayı değerlendirmek amacıyla 1912’de ortaya konmuş bir metottur.

IQ Düzeyleri

▪︎0-25 》Ağır gerilik
▪︎26-50 》Orta gerilik
▪︎51-75 》Hafif gerilik
▪︎76-90 》Sınır zekalı
▪︎91-110 》Normal zekalı
▪︎111- 119 》İleri zekalı
▪︎120-130 》Üstün zekalı
▪︎131-145 》Çok üstün zekalı
▪︎146 ve üzeri》Dahi

¤ EQ (Emotional Quotient) yani duygusal zeka, insanların kendilerine veya başkalarına ait olan duyguları anlama, sezinleme, bunları yönetme ve yönlendirme kapasitesi ve becerisinin ölçümüdür.

¤ IQ ölçümlerinde bilgi ve zeka arasındaki fark barizdir. Bu nedenle IQ testleri zihinsel biliş kapasitesinin değerlendirilmesinde güvenilir bir kıstastır ve zaman içinde de stabildir. EQ ölçümlerinde ise tam tersi bir durum vardır. Yani duygusal bilgi veya tecrübe ile zeka arasındaki fark belirsizdir. Dolayısıyla EQ tanımlamaları uzmanların bile mutabık kalamadığı bir konudur. Hatta bir tarafta EQ’nun sabit olduğu fikrini ileri süren uzmanlar diğer tarafta EQ’nun değişken ve zamana bağlı olduğunu ileri süren uzmanlar vardır.

¤ SQ(Social Quotient) yani sosyal zeka, kendini veya başkalarını tanıma, nesne veya sesleri bilme kapasitesi olarak tanımlanmıştır. Psikolog Nicholas Humphery’e göre de sosyal zeka insan olarak kim olduğumuzu tanımlar.

¤ Sosyal zekanın bir başka tanımı da 1920’de Edward Thorndike tarafından “insan ilişkilerinde akılllıca davranmak için yetişkin erkekleri ve kadınları, genç erkekleri ve kızları anlama ve yönetme yeteneği” şeklinde yapılmıştır.

¤ SQ, IQ testlerinde kullanılan standart puan yaklaşımı gibi istatiksel bir terimdir ve ortalama 100 puandır. 140 ve üzeri çok yüksek kabul edilmiştir. Fakat bu sabit bir model değildir yani bireyler SQ değerlerini kendi sosyal çevrelerindeki tavır ve tutumlarını değiştirerek ayarlayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı