Kişisel Gelişim

Hayati İçeceğimiz Suyu Fazla Tüketirsek Ne Olur? Su Zehirlenmesi Nedir?

Bugünkü yazı “Sudan da zehirlenilir mi canım?” diyip günlük içilmesi gereken miktarı aşma hevesinde olanlara geliyor. Muhtemelen pek azımızın duyduğu ölümcül olabilecek bir durum su zehirlenmesi. Kısaca ne olduğundan ve belirtilerinden bahsettim. Sizlere de keyifli okumalar.

•İnsan vücudunun %60-70’ini kaplayan su, hayatın devamlılığı için de vazgeçilmez bir kaynaktır. Vücudumuzdaki hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirmede gerekli katı maddelerin çözünmesini sağlama, vücut ısısını dengede tutma ve kan hacmini dengeleme gibi hayati görevleri vardır. Ancak “Her şeyin fazlası zarar.” derler ya suyun aşırı tüketimi de bazı sorunlara yol açabiliyor. Bunlardan biri hiperhidrasyon ya da su zehirlenmesi olarak bildiğimiz tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir durum. Öyle ki su tüketiminin aşırıya kaçtığı durumlarda normal şartlarda kontrol altında tutulan elektrolit dengesinin olması gereken sınırların dışına çıkmasına ve beyin fonksiyonlarında ölümcül bir bozulmaya sebep olabiliyor.

•Elektrolit dengesi vücudumuz için çok önemli ve kontrol altında tutulmak zorunda. Sodyum minerali de hücre içinde ve dışında sıvı dengesini sağlayan önemli bir elektrolittir. Fazla suyun kana karışması kandaki sodyum konsantrasyonunun düşmesine dolayısıyla hücre içine sıvı geçişine ve hücrenin şişmesine neden olur. Bu durum beyin hücrelerinde meydana gelirse hayati tehlike oluşturabilecek etkilere neden olabilir.

•Peki su zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

•Bilinçsiz su tüketiminin neden olduğu su zehirlenmesi solunumun durması, koma durumu ve ölüme kadar giden sonuçlar doğurabilir. Ayrıca birkaç farklı belirtisi de bulunmaktadır.

▪︎En bariz belirtisi bulantıdır.
▪︎Kusma
▪︎Baş ağrısı
▪︎Zihinde bulanıklık
▪︎Halsizlik, yorgunluk
▪︎Düzensiz kalp atışı
▪︎Ödem
▪︎Kramp
▪︎Sık idrara çıkarma
▪︎Beyin kökünde hasar da diğer belirtilerdendir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı