Kültür

Gökyüzünün Metal Kuşları Olan Uçaklar Neden Beyazdır?

▪︎Konuya giriş yapmadan önce uçakların orijinal renklerinin beyaz olmadığını söyleyelim. Ayrıca uçakların boyanması için yaklaşık 250 Litre boya kullanılmaktadır. Fakat muhtemelen hepimizin fark ettiği bir ayrıntı var. Neden uçakların birçoğu beyaza boyanıyor? Bunun mantıklı birkaç sebebi var.

  • Beyaz renk diğer renklere oranla güneş ışığını çok daha iyi yansıtabilir. Sakınılan nokta aslında uçağın gövdesinin ısınması ve ısının yükselmesiyle uçuş güvenliğini tehlikeye sokma ihtimali. Bu sebeple ışığı absorbe eden koyu renkler uçaklarda pek tercih edilmiyor. Isıyı düşürme mevzusu bu araçlar için ciddi derecede önem taşıyor. Profesör Hansman da konuyla ilgili açıklamalarında, uçaklarda kullanılan parçaların ısıya duyarlı kompozit ve plastik malzemelerden yapıldığını, beyaz rengin de radar ve kontrol ekipmanlarının yer aldığı burun ve uçağın diğer önemli kısımlarında bu parçaların yol açtığı ısınmayı azalttığını ifade etmiştir.
  • Takdir edersiniz ki bir uçak teknik açıdan sorunsuz olmalıdır. Bu yüzden uçaklar sürekli olarak kontrollerden geçmek zorundadır. Uçağın yüzeyinde oluşabilecek girinti, çatlak vb. hataların daha kolay tespit edilmesinde beyaz rengin önemi anlaşılabilir. Buna ek olarak beyaz renk üzerinde ortaya çıkabilecek olan yağ sızıntı noktaları da kolayca fark edilebilir.
  • Gerçekleşebilecek herhangi bir kazada uçağın düştüğü yerin tespitinde de beyaz renk kolaylık sağlar.
  • Uçağın ağırlığının yanında boya işleminde kullanılan litrelerce boyanın da bir ağırlığı mevcuttur ve bu ağırlık daha fazla maliyet anlamı taşımaktadır. Boening yetkilisi bu konuyla ilgili “Boya uçak üzerinde 273-544 kg arası ağırlık oluşturur. Extra ağırlık fazla yakıt tüketimi anlamına geliyor. 544 kg yaklaşık 8 yolcunun ağırlığına denk geliyor.”diyerek konuya açıklık getiriyor.
  • Havayolları uçaklarını farklı firmalara kiraya verdiklerinden uçaklar sürekli el değiştirebiliyor. Eğer havayolları farklı renkler kullanırsa her seferinde uçaklar tekrar boyanmak zorunda olacak ve bu gereğinden fazla maliyet oluşturacaktır.
  • Beyaz rengin bir diğer avantajı da solmaması. Profesör Hansman da farklı renklerin güneş ışınlarına maruz kaldıkça solduğunu dile getiriyor. Bu kötü görüntüyü düzeltmenin yolu da sürekli boya yenilemekten geçiyor. Haliyle extra maliyet yerine daha ucuz ve avantajlı olan beyaz boya tercih ediliyor.

▪︎Beyaz rengin tercihiyle ilgili FAA’nın (Federal Aviation Association-Federal Havacılık Birliği) yaptığı açıklamaya da bakacak olursak öylesine alınmış bir tercih olmadığını da açıkca görebiliriz.

“Boya estetikten fazlasıdır; uçağın ağırlığını etkiler ve hava tabakasına entegrasyonu sağlar. Düzgün boyanmış bir uçağı temizlemek ve bakımını yapmak daha kolaydır çünkü yüzey korozyon ve kirlenmeye daha dirençlidir ve yağ yüzeye kolaylıkla tutunamaz ” diyor.

▪︎Uçakların beyaza boyanmasının hem ekonomik hem de uçuş güvenliği için mantıklı sebepleri olduğunu gördük. Fakat renkli uçakların riskli olduğu fikrine de kapılmamak lazım. Sivil Havacılık Otoritesi yetkilisi “Uçağın boyama şeması ile ilgili ayrıca bir güvenlik noktası olmasına gerek yok.” diyerek olası bir riskin varlığından bahsetmiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı