Kültür

Geçmişten ve Günümüzden Adını Duymamış Olabileceğiniz Oyunlar

POLO


▪︎Polo, dörderli olmak üzere kurulan iki takımın oyuncularının rakip takımın kalesine gol atma amacıyla at üstünde ve ellerindeki oyun sopalarıyla 10 cm çapındaki topa vurarak oynadıkları bir oyundur.

▪︎Oyunun ilk defa Pers ülkesi olan İran’da MÖ. 6. yüzyıl ya da MÖ. 1. yüzyılda oynandığı tahmin edilmektedir. Polo atlı süvarileri, kral muhafızlarını ve orduları eğitmek amaçlı oynanan bir oyundu.

▪︎Arena polo, buz polosu, fil polo, bisiklet polo, segway polo, plaj polo olarak birçok çeşidi mevcuttur ve hepsi kurallar ve oyun yetenekleri bakımından farklı sporlar olarak kabul görürler.

▪︎İlk Polo Dünya Kupası ise 1987 yılında gerçekleştirilmiştir.

ÇEVGAN


▪︎Orta Asya Türklerinden miras kalmış, tarihi milattan öncesine kadar uzanan çevgan, çevgen ya da çöğen olarak bilinen at üstündeki bu savaş oyunu oynayış şekli açısından poloya benzemektedir. Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati’t Türk adlı eserinde oyunun amacının at üstündeki hareket kabiliyetini geliştirmek olduğu belirtilmiştir.

▪︎Bu oyunun Osmanlı zamanında da oynandığı Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinden anlaşılmaktadır. İngilizler aracılığıyla ve süreç içerisinde polo olarak dünyaya yayılmıştır.

SKELETON


▪︎Olimpiyat oyunlarında da yer alan skeleton, atletlerin belli ve buzlu bir yükseklikten aşağı doğru küçük bir kızakla yüzükoyun kaydığı bireysel bir kış sporudur.

▪︎İki ana kural üzerine kurulu bir oyundur. Birincisi sporcular bitiş noktasına vardıklarında hala “skeleton”ın üzerinde iseler yarış geçerli sayılır. İkinci olarak kızakların demirleri mutlaka 4 C°de olmalıdır. Dolayısıyla daha hızlı olmak adına demirler ısıtılamaz.

BOBSLED/BOBSLEY


▪︎ İngilizcedeki adıyla Bobsleigh olan ve İsviçre’de bulunmuş bu kış sporu kızağa benzeyen bir araçla dar ve eğimli bir parkurda kayılarak yapılır.

RUGBY


▪︎Ortaya çıkışı İngiltere’nin Ragbi kentinde bir futbolcunun topu kollarının arasına alıp kaleye koşması gibi tuhaf bir hikaye olan ragbi sporu 15’er kişilik iki takımın 40 dakika olmak üzere iki devre olarak oynadığı ve topu elle rakip kalenin çizgisinin arkasına taşımayı hedefledikleri sert bir oyundur.

▪︎En önemli kuralı ileriye pas vermenin yasak olmasıdır. Verilecek paslar sadece geriye ve yana doğru olabilir. İngiltere dışında Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da da popülerdir.

CURLING

▪︎Olimpiyat oyunlarında takım şeklinde buzdan bir pist ya da diğer bir ifadeyle rink üzerinde oynanan ve granitten yapılmış bir taşı hedefin merkezine götürmeyi amaçlayan Ortaçağ İskoçyası’nın icadı bir oyundur.

BİATLON


▪︎Biatlon 18. yüzyıl İskandinavyası’nda askerlerin Norveç ve İsveç sınırı arasında devriye gezerken iyi nişan almaları ve hızlı kayabilmeleri esasına dayanarak ortaya çıkan, kayak ve tüfekli atışı birleştiren kış sporudur.

TRİATLON


▪︎Kelime kökeni Yunancaya dayanan triatlon kavramı yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere üç branşın peşi sıra yapıldığı ferdi bir spor dalıdır.

▪︎Dünyadaki ilk triatlon yarışı 18 Şubat 1978 tarihinde Hawaii adalarının Waikiki plajında gerçekleştirilmiştir.
▪︎Olimpiyatlarda 1.5 km yüzme, 40 km bisiklet ve 10 km koşu şeklinde gerçekleştirilmektedir.

PENTATLON


▪︎ Yunanca beş anlamına gelen penta kelimesinden türetilmiş olan pentathlon 5 ayrı branşı barındıran müsabakaya verilen isimdir. Antik Yunan’da uzun atlama, cirit atma, disk atma, koşu ve son olarak güreşten oluşan bu müsabaka günümüzde yüzme, atıcılık, binicilik, eskrim ve 3000 m kros şeklindedir.

▪︎Kurucusu Pierre de Coubertin olan ve dünya atletizm federasyonu ile herhangi bir bağlantısı bulunmayıp kendi federasyonu olan bir branştır. Modern pentathlon ilk kez erkeklerde 1912 yılında kadınlarda 2000 yılında olimpiyatlarda uygulanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı