Kişisel Gelişim

Ders Çalışmak Zor Geliyorsa Bir de Bu Yöntemi Deneyin! Pomodoro Yöntemi Nedir?

Zamanın kısalığından en çok şikayet edenler, onu en kötü kullananlardır.

Jean de La Bruyère

▪︎Ders çalışırken en çok şikayet ettiğimiz konu zamanın bize çok kısa gelmesidir. Birçok insanın yaşadığı bu sorunu çözebileceğine inandığım bir yöntemi anlatmakta fayda var. Pomodoro yöntemi nedir ve nasıl işler ondan bahsedelim.

▪︎Pomodoro yöntemi zamanı verimli kullanarak sistemli bir şekilde ders çalışmak isteyenlere bunu mümkün kılan bir yöntemdir. Bu teknik 1980’lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir.

▪︎En basit anlatımıyla kısa süreli ders çalışma tekniğidir. Aslında ders çalışma için ayrılan 25 dakika ve ardından verilen 5 dakika mola olmak üzere iki aşamadan oluşan her 30 dakikalık süreçtir. 4 tur boyunca yapıldığında döngü tamamlanır ve ardından 15-30 dakika gibi uzun bir ara verilir. Daha sonra gerekirse döngü başa alınır ve yeni bir hedef belirlenerek yine aynı teknikle başlanır.

▪︎Her 30 dakikalık zaman dilimi bir pomodoro etmektedir. Bu süre ders çalışmak için oldukça kısa görünebilir. Fakat kısa olmasının kişinin hedef doğrultusunda daha çok konsantre olmasında hatta kendini motive etme noktasında da daha hızlı, kolay ve etkili bir sonuç alınmasında rol oynadığı düşünülmektedir.

▪︎Bu tekniğin yalnızca kısa vadede değil uzun vadede de yarar sağladığını söyleyebiliriz. Bu yararlardan bahsedelim.

  1. Sürecin kısa olması hedefe kilitlenmenize kolaylık sağlar ve daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur. Bu sayede ders çalışmayı olumsuz yönde etkileyecek çevresel faktörler de devre dışı bırakılmış olur.
  2. Uzun süreli ders çalışma denemelerindeki sıkılmalar, bunalımlar ve bu sebeple uydurulan bahaneler ve oyalanmalar da son bulur.
  3. Yine sürecin kısa olması sizi ders çalışmaya daha kolay iter ve bu da sürece adapte olma konusunda motivasyon sağlar.
  4. Sistematik çalışmak size zaman yönetimi konusunda belli beceriler kazandırır.

▪︎Bu yöntemi gün içinde ne kadar çok uygulayacağınız tamamen size kalmıştır. İhtiyaç ve isteklerinize göre kendi belirlediğiniz sayıda pomodoro yapabilirsiniz. Böylece zamanı çok daha verimli kullanabilir ve ders çalışma dışında kalan vakti kendiniz için değerlendirebilirsiniz.

▪︎Pomodoro tekniğini uygulayacaklar için onlara en önemli noktanın en başta kesinkes bir hedef belirlemek olduğunu söylemeliyiz. İlk aşama olan hedef belirlemeden sonra bu teknikle verimli ders çalışabilirsiniz.

▪︎Süreç içerisinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

!! Ders çalışma süresini kapsayan zamanlarda gelen mesaj ve aramalara cevap vermeniz kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bu tarz durumlar için mola süresini kullanabilirsiniz. Fakat açılması veya yanıtlanması zorunlu durumlarda mutlaka süreyi durdurup en kısa zamanda sürece geri dönmelisiniz.

!! Mümkün mertebe elektronik cihazları özellikle telefonlarınızı kendinizden uzak tutmaya özen gösterin. Bildirimlerinizi de kapatmayı unutmayın.

▪︎Ders çalışmak zorunda olup da hala belli bir sistem oturtamayan arkadaşlar için denenebilecek bir yöntem olduğu kanaatindeyim. İşe yarayıp yaramayacağını bilmiyoruz ama ne demişler denemekten zarar gelmez. Bakarsınız size en uygun yöntem budur. Belki de epey faydasını görürsünüz. Özellikle sınav döneminde olan arkadaşlarımızın da yaşadığı stresi en aza indireceğini umarak onlara kolaylıklar diliyorum. Zamanı iyi yönetmek başarıyı getirecektir.

Kötü haber şu ki, zaman uçup gidiyor. İyi haber de şu; pilot sizsiniz.

Michael Altshuler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı