Bilim

Covid-19 Nedir?Dünya gündemine oturmuş her gün haberini izlediğiniz bir konuyla karşınızdayız. Hem hala üzerinde durmayan, konuyu önemsiz gören birçok insana bu salgının tehlikeli boyutlarını göstermek hem de sizlere derli toplu bilgiler vermek için bu yazıyı yazıyorum. Tahmin ettiğiniz gibi konumuz “Yeni Koronavirüs (Covid 19)”. Çıkışıyla ilgili de birçok senaryo var fakat biz daha çok belirtileri ve alınacak önlemlerin üzerinde durmaya çalışacağız.

Covid 19 Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirüs hayvan ve insanlarda hastalığa sebep olan bir virüs ailesidir. Covid 19, bilimsel adıyla SARS-CoV-2, insanda etki gösteren koronavirüslerin 7. çeşididir.

Kendilerini bir taç gibi saran protein kılıflarından ötürü Latince “taç” anlamına gelen “corona” ismini almıştır. Koronavirüsün insanlarda zatürre gibi ve daha ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olduğu biliniyor.

Nasıl ve Nerede Başladı?

Covid 19, 2019 aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Çıkışıyla ilgili çok fazla teori olduğunu söylemiştik. En bilinen teori bir balık pazarında satılan yarasalardan insanlara bulaştığıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Hastalar genel olarak şunları yaşayabilirler:

▪︎Kuru öksürük
▪︎Yüksek ateş
▪︎Yorgunluk
▪︎Nefes almada zorlanma (ağır vakalarda)

Bu virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.
Bunlar dışında nezle ve ishal da az görülen belirtiler arasındadır.
Koku ve tat duyusu kaybının yeni tip koronavirüsün (Covid-19) semptomları arasında yer aldığı da belirtildi.

İngiltere’de önde gelen kulak burun boğaz (KBB) uzmanlarından olan Profesör Nirmal Kumar, Sky News’e yaptığı açıklamada “Genç hastalarda öksürük ve ateş gibi önemli semptomlar bulunmayabilir, ancak sadece koku ve tat alma duyusu kaybı olabilir, bu da bu virüsün burunda tutunduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürerek ortama saçtığı damlacıkların solunması ile virüs bulaşabilir. Ayrıca bu solunum parçacıkları bazı yüzeyleri kirlettiğinde bu yüzeylere temas etme ihtimaliniz vardır. Bu sebeple ellerinizi yüzünüze, ağzınıza, göz veya burnunuza götürmemenizde fayda vardır.

Tedavisi Nedir? Aşısı Var mı?

Bu sorunun cevabı için Türk Tabipler Birliği’nin sitesinden aldığım resim yeterlidir.

 Kuluçka Süresi Nedir?

Covid 19’un kuluçka dönemi (yani virüse maruz kalma ile semptomların başlangıcı arasındaki süre) tahmini 1-14 gün arasındadır.

Risk Grubu Kimlerdir?

Aşağı yukarı 60 yaşındaki yaşlılar risk altındadır. İlerleyen yaşla birlikte risk de artar.
》Temel rahatsızlıkları bulunanlar da risk altındadır.
o yüksek tansiyon,
o şeker hastalığı,
o akciğer hastalıkları (örneğin KOAH),
o kanser hastalıkları,
o bağışıklık sistemi zayıf olanlar,
o başka türden tıbbi temelli özel bağışıklık sistemi zayıflığı bulunanlar.

!! Risk grubunun bu olması gençlerde ölüme sebep olmaz anlamına gelmemektedir. Gençler de bu virüse yakalanabilir. Sadece risk gruplarından daha şanslıdırlar. Yine de gençlerde de ölümlerin olabileceğini bilin. Rahat davranarak önlemsiz dolaşmayın. Taşıyıcı olup yaşlıların hayatını riske atabilirsiniz.

Korunma Yolları Nedir?

Yapılması gerekenler

•Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak.

•Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğinizin içi ile kapatmak.

•Kendini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan kaçınmak. (1 metre)

•Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak.

Yapılmaması gerekenler

•Elleriniz temiz değilken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmak.

Türkiye’de İlk Vaka ve Şu Anki Durum

Virüsün ortaya çıkışından 90 gün sonra yani 11 Mart itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk vakayı  bildirmişti. Ülkemize gelmemiş olması bizim için belki de bir rahatlıktı. Fakat bu tarihten itibaren vaka ve ölü sayısı artınca haliyle tedbirler de arttı. Sizler için son koronavirüs tablosunu bırakacağım. Ülkemizdeki salgın durumunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

》Salgında son durum

Pandemi Nedir?

Bugünlerde çok sık duyduğumuz bir kelime pandemi. Peki ne demek?

Pandemi bir kıta hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.

》Şimdi de bir yerlerden bir şekilde duyduğunuz bir kısmı uydurma ve “tedavi” olarak öne sürülen durumlara açıklık getirelim.

1) Burnu Tuzlu Suyla Yıkamak Virüse Engel Midir?

》Kesinlikle bu enfeksiyondan korumada bir faydası yoktur.

2) Sirke Kullanımı Virüsün Vücuda Girişini Önleyebilir Mi?

》Aynı cevabı vermek durumundayım. Koruma amaçlı bir faydası yoktur.

》Alttaki resimler de Türk Tabipler Birliği’nin sitesindeki bilgilerdir.

》Yine Türk Tabipler Birliği’nin sitesinde mevcut bir konudan bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlar için maske dağıtımları yapılıyor. Herkesin elinde maske de bulunamayabiliyor. Bu sebeple gireceğiniz sitede maske yapımıyla ilgili bir başlık göreceksiniz. İşinize yarar umuduyla buraya da koyuyorum.

▪︎https://www.ttb.org.tr/kollar/COVID19/haber_goster.php?Guid=0e248ed2-78da-11ea-a12d-7aee3f6e69c5

》Maskelerinizi çıkarırken de dikkat etmelisiniz. Nasıl mı?
》Maskenizi çöpe atarken dış kısmından katlayın, nefesinizi verdiğiniz kısım içte kalsın ve mümkünse bir torbanın içinde çöpe atın.
》 Televizyonlarda, internette vb. gördüğümüz kurallara azami uymaya çalışalım. Bu kurallar salgını kontrol altına almak ve bizleri korumak için. Ülkemizde katlanarak artan bir ölü sayısı yoksa bu kurallar sayesindedir. Bunun devamlılığı ve daha iyi günler için, tekrar dışarı çıkabilmek için evde kalın, sağlıkla kalın. 🙂

İlginizi çekebilecek bir diğer konu için:
https://bilgibirinci.com/2020/04/proton-ve-elektron-mucizesi-kutup-isklar.html

Telegram kanalından takip edebilirsiniz.
https://t.me/bilgibirinci

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı