Kültür

Çinliler Neden Her şeyi Yiyor?

Bu sorunun cevabını tipik bir ön yargıyla vermek çok kolay. Pis millet abi. Yokluktan, o kadar insan başka türlü nasıl doyacak? Akla gelen ilk cevaplar bunlar oluyor genellikle. Ben de özellikle corona virüsü Çin’den çıkınca bunu araştırma gereği duydum. Çünkü sahip oldukları kültür dünyayı etkilemeye başladı.

Çin kültürü günümüzden 10,000 yıl öncesine kadar uzanan ve bu zaman diliminde gelişerek günümüze kadar gelmiş zengin bir kültürdür. Barut, matbaa ve mürekebbin icadı gibi birçok buluşla dünyaya katkı sağlamışlardır. Ancak her güzelin bir kusuru vardır demişler. Çinlilerinki de her şeyi yiyebilecek potansiyele sahip olmaları. Peki bizim adını bile duyunca midemizi kaldıran şeyleri bu arkadaşlar nasıl kültür haline getirmişler? Bunun birkaç sebebi var.

İSRAF ETMEME ALIŞKANLIKLARI

Çinlilerin Budist inancından gelen öldürdüğünüz canlının tüm kısımlarını yemelisiniz gibi bir inanışları vardır. Bunun yanında popüler Çin öğretilerinde israf etmek çok karşılaşılabilecek bir durum değildir. Bir önceki cümlemde de belirttiğim gibi öldürülen hayvanının tüm kısımlarını yemek kınanmaz, takdir görür.

SAĞLIĞA İYİ GELDİĞİNİN DÜŞÜNÜLMESİ

Çinli arkadaşların sağlıklarına sağlık katmak için bizlerin adını bile duymadığımız birçok şey yediğini biliyoruz. Aslan kanı, kırlangıç yuvası, köpekbalığı yüzgeci, erkek çocuğun sidiğinde haşlanmış yumurta (virgin boy egg) bunlardan birkaçı. Tıp alanında yapılan bazı çalışmalarda kimi hayvan bölgelerinin bazı sorunlara iyi geldiği yönünde ifadeler var. Yine de çocuk sidiğinde haşlanmış yumurta yemeye bir açıklama getirmek güç.

ŞEKLE ŞEKİL BENZERE BENZER

Bunu ilk okuduğumda ben de bu ne menem bir şey demiştim kısaca bu olay vücudunun hangi parçasını yiyorsanız sizde de o parçaya iyi gelir anlamını taşıyor. Böbrek için böbrek yemek, kol için kol yemek, cinsel güç için hayvan penisi yemek (bahsedeceğim) Çinlilerde yaygın bir inanış. Hayvan pazarlarını gezme şansı bulursanız veya Youtube’da ufak bir araştırma yaparsanız ne dediğim daha iyi anlaşılır.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRMAK İÇİN

Cinsel gücü arttırmak için kaplan penisi yiyorlar. Elbette bunun bulunabilirliği ve ulaşılabilirliği tartışılır ancak böyle bir inanışa sahipler. Bunun yanında penis restoranları var ve bu restoranlarda eşek, at ve hatta fok balığı penisi bile yiyebiliyorsunuz. İşe yarar veya yaramaz buna ancak Çinli arkadaşlar karar verir ancak tüm dünya toplumlarında iktidarsızlık büyük bir sorun.

DAMAK TADINA ODAKLILAR

Özellikle bazı zengin Çinlilerin beslenmek değil de sadece yeni şeyler tatmak için farklı şeyler yediğine sık rastlayabilirsiniz. Çünkü Çin mutfağı damak tadına çok fazla odaklanır.

Yazıma bizlere ilginç ve absürt gelen Çin mutfağından bazı yemeklerle devam etmek istiyorum. Baştan uyarayım bazı fotoğraflar midenizi bulandırabilir.

Güvercin Çevirme
Haşlanmış Ördek Embriyosu
Ton Balığı Gözü
Koyun Penisi

Ancak Çin kültürü kendi içinde de çok fazla farklılık gösterir. İçlerinde pek çok farklı dine inanan insan da var. Mesela Çinli Müslümanlara üstte bahsettiğim kültürel alışkanlara sahip diyemeyiz. Her kültürün kendine has özellikleri vardır. Nasıl Hindular pirzola yenmesine karşıysa veya Müslümanlar domuz eti yemiyorsa aslında her kültürde suçlanacak bir şey bulabiliriz. Ancak her kültür ölçüyü kaçırmadığı sürece serbestçe yaşanmalıdır. Özgürlüğün sınırı başka insanların özgürlükleri olmalıdır.
Yazımı şu alıntıyı yaparak sonlandırmak istiyorum.

AFP’ye konuşan ABD Vahşi Yaşamı Koruma Örgütü’nün Sağlık Programı Genel Direktörü Christian Walzer tüm yeni enfeksiyon hastalıklarının yüzde 70’inin vahşi yaşam kaynaklı olduğunu belirterek şunları söylüyor:

Vahşi yaşam pazarları daha önce hiç karşılaşmadığımız virüslerin dönüşüm geçirerek yayılması için bulunmaz bir ortam sağlıyor. Sadece yeni virüsleri tespit etmek için kaynak harcamak yeterli değil. Daha önemli olan bu virüslerin barındıkları doğal ortamdan nasıl taşmayı başardıkları, hangi sebeplerle mutasyon geçirip farklı türlere bulaştıkları ve nelerin metabolizmalarını hızlandırarak çoğalma süresini kısalttığını bulmamız lazım.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı