BilimKültür

Çernobil Faciası Nedir?

•Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktöründe 26 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen kazadır.

Neden Bir Patlama Meydana Geldi?

• 25 Nisan 23.00’da teknisyenlerin başlattığı ve 26 Nisan 01.23’te deney için şartların tamamlanmasıyla deneyin düğmesine basıldı. Fakat bir süre sonra önlenemeyen çekirdek tepkimeleri gerçekleşmeye başladı. Yani aslında bu deney tüm dünyayı etkileyecek ve etkileri uzun sürecek bir felaketi başlattı.

• Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’daki bu felaket önce gizlenmeye çalışıldı fakat etkileri bu denli büyük olan bir olayı örtbas etmek mümkün değildi. Patlamadan sonraki birkaç dakika içinde patlamaya müdahale eden ekipler radyasyona maruz kalarak hayatlarını kaybetti. Pripyat başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya nükleer serpinti bulutu yayıldı. Hatta Karadeniz üzerinden Türkiye’ye kadar geldi ve burada da etkilerini gösterdi.

• Facianın ardından Pripyat 2 gün içerisinde boşaltıldı ve “Hayalet Şehir” adını aldı.

• Hayatları tehlikede olmasına rağmen facianın izlerini temizlemeye çalışan birçok insan, sivillerin yanında ordu mensupları ve itfaiye erleri de mevcuttu, yüksek miktarda radyasyona maruz kaldı. Bu çalışmalar sırasında kullanılan askeri ve sivil araçlar bir daha kullanılmadı.

¤ Radyasyondan yoğun oranda etkilenen yerler belirlenerek buradaki insanlar uzaklaştırıldı. Yaşam alanlarının boşaltılmasına karar verildi.

¤ Besin ürünleri ise radyasyona maruz kalma ihtimaline karşı başka bölgelerden getirildi.

¤ Patlamanın ardından yayılan radyoaktif enkazın kaldırılması için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalara katılan yüz binlerce kişinin gaz maskesi, eldiven ve çizme gibi basit ekipmanlar dışında malzemesi yoktu. Yani büyük bir risk altında ve 15 gün boyunca enkazın üzerine beton dökmek için çaba sarf edildi.

¤ Ukrayna’da ormanların %40’lık bir kısmı radyasyon sebebiyle kirlendi.

¤ Felaketten en çok etkilenen Ukrayna, Rusya ve Belarus gibi ülkelerde 18 yaşın altındaki çocuklar radyasyonun zararlı etkisine maruz kaldı. 2004’te 4000 çocukta tiroit kanseri saptandı.

¤ Almanya’da patlamanın etkisiyle mutant bir yaban domuzu türü ortaya çıktı ve sayıları da hayli artışta.

¤ Yine patlamadan sonra Çernobil’de radyasyon kaynaklı bir mantar ortaya çıktı.

¤ Patlama alanı boşaltıldıktan sonra ilginç bir şekilde bölgeye ayı, kurt ve geyik gibi vahşi hayvanlar yerleşti. Felaketin vahşi yaşamı etkilemediği görülüyor. Fukuşima’da da nükleer kaza sonrası yaban domuzlarının yine etkilenmediği ve normal yaşamlarına devam ettiği gözlemlenmiş.

Facianın Karadeniz’e Etkisi

¤ Çernobil’den çok uzaktaki İngiltere bile radyasyonun etkilerini inceleyip önlem alırken Türkiye’de durum pek iç açıcı değildi. Şimdi yazacağım sözlerden siz de ne demek istediğimi anlayacaksınız.

》Karadeniz’e bir damla mürekkep düştü diye Karadeniz kirlenir mi?

》Radyoaktif çay daha lezzetlidir.

》Rusya’dan iyi bir şey gelmez. Ya komünizm, ya radyasyon.

¤ Durum pek ciddiye alınmış görünmüyor fakat Türkiye kanser oranının inanılmaz bir şekilde artacağı, etkileri ise 2015’e kadar devam edecek bir döneme giriyordu.

¤ SSCB büyükelçisi 1 Mayıs’ta faciadan dolayı Türkiye’yi Karadeniz’de ölçüm yapmaları doğrultusunda uyardı. Fakat Türkiye Atom Enerjisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre şu cümleleri kullandı: “Olay mevzii bir olay; Türkiye’ye ulaşsa bile etkilemez.”

¤ 3 Mayıs’ta radyoaktif bulutlar ülkemize ulaştı. Edirne’ye yağan yağmurdan ötürü su birikintilerinin kullanılmaması ve hayvanların otlatılmaması konusunda uyarılarda bulunuldu.

¤ Önce Avrupa ülkeleri radyasyonlu olduğu iddiasıyla ülkemizden fındık alımını durdurdu.

¤ Sonra da Hollanda Sağlık Bakanlığı Türk çayında radyasyon olduğu iddiasında bulundu. Çaykur Genel Müdürü ise bunun “Batı tezgahı” olduğunu ileri sürdü.

¤ Sanayi Bakanı’mız Cahit Aral ise çay içerek olayı radyasyon zararsızdır demeye getirdi. Federal Almanya da bizden aldığı 13 ton çayı iade etti.

¤ Ancak Ağustos 1988’de depolanan çayın 40 tonu imha edildi.

¤ Aslında gördüğünüz bu tablonun şu an hiç yabancı olmadığını anlayacaksınız. ” Biz Türk’üz, bize bir şey olmaz.” yaklaşımları şu an gündemde olan Covid 19 vakası için bile geçerli malesef. Bu temelsiz yaklaşım geçmişte birçok cana mal olmuş zaten. Hala devam ettirmenin bir anlamı var mı? Bu yüzden bana bir şey olmaz demeyin, önemli her durum için önlem alın.

¤ Ülkemizde radyasyonun getirdiği kanserin pençesinden kurtulamayan Kazım Koyuncu 33 yaşında akciğer kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi. Koyuncu Türkiye’nin Çernobil politikasına eleştiride bulundu.

O çayı içen biri geri zekâlıdır. Ben kendi zekâmla ve felsefemle ölümü, hayatı uzatabilirim, kısaltabilirim, her şeyi yapabilirim. Peki benim köyümdekiler, anasının kuzusu çocuklar, 16 yaşındaki kız o neyi düşünsün, hangi felsefeyi düşünsün? Onun annesi hangi felsefeyle acısını yumuşatsın? Sen kimsin, o acıları onlara tattırabiliyorsun? Bu ülkenin politikacılara, yalancılara ihtiyacı yok. Kendi onuruna sahip çıkmış, kendi kişiliğine sahip çıkmış haline ihtiyacı var.

》 Kazım Koyuncu, ölümü büyük üzüntü yaratan ülkemizin değerli sanatçılarındandır. Volkan Konak’ın “Gardaş” isimli şarkısı da onun anısına bestelenmiştir.

Çernobil Turizmi

》Reaktör kazasının meydana geldiği ve olaydan sonra boşaltılan bölge, 2011’de otoritelerin buranın ziyaretinin güvenli olduğunu bildirmesinden itibaren bu bölge kamu ve turistik ziyaretlere açık hale gelmiştir. Ukraynalı yetkililer 7 saatlik bir geziyle alınan radyasyonun bir kez röntgen çektirmekle aynı etkiye sahip olduğunu belirtmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı