Kültür

Bazen Sessizlik Çok Şey Anlatır… Sessiz Sanat Pandomim Nedir?

Pandomim, pantomim ya da İngiliz pandomimi olan pantoyla karıştırılmaması için kısaca mim olarak ifade edilen bu sanat dalı en yalın açıklamasıyla sözsüz tiyatro oyunudur. Kısaca İngiliz pandomiminden de bahsedecek olursak bu sanat dalının başta Birleşik Krallık olmak üzere Noel sezonunda gösterime sunulan müzikal-komedi türünde bir tiyatro oyunu olduğunu söyleyebiliriz.

Kelime kökenine bakıldığında mim kelimesinin taklit etmek/ temsil etmek anlamındaki Yunanca “mimeisthai” sözcüğünden geldiği görülür. Pandomim sanatında belirlenen temayı anlatmak için el, kol gibi beden hareketleri yani jest ve yüz mimikleri araç olarak kullanılır.

Charlie Chaplin, Laurel ve Hardy sessiz sinema zamanlarında bu sanatın ilk temsilcileri sayılırken Türkiye’de de mim sanatının öncüsü olarak Erdinç Dinçer kabul görür. Ayrıca bu alanda Vecihi Ofluoğlu, Ulvi Arı ve pek çok başarılı sanatçı da bulunmaktadır.

Pandomim sanatı denildiğinde adı en çok geçen isimlerden biri de 1975 yılında hem kendi hayatını hem de mim sanatını anlattığı “Kalbin Dili (Language of Heart)” adındaki kısa sessiz filmiyle Marcel Marceau’dur.

Örnek Pandomim İfadeleri

  • Sanatçının elini kalbinin üzerine koyması aşk duygusunu anlatır.
  • Sanatçının elini gözünün altına çizgi çeker gibi indirmesi gözyaşının ifadesidir.
  • Yumruklarını başının üzerinde salladığında ifade ettiği duygu ise öfkedir.
  • Ağzını ve yüzünü kocaman açması da tahmin edeceğiniz gibi şaşırdığının göstergesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı