Kişisel Gelişim

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Son zamanlarda bu soruyu çok sık duyduğunuzu gerek haber kanallarında gerekse haber sitelerinde defalarca rastladığınızı varsayıyorum. Dünyanın ve ülkemiz gündeminin Covid-19 virüsü olması sebebiyle de bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirileceği gerçekten de önemi yüksek bir konu. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğimizi öğrenmeden önce bağışıklık sistemi nedir kısaca ondan bahsedelim.

‘Bağışıklık sistemi veya immün sistem, bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir. Kısacası vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanıdır.’‘ Bağışıklık sisteminin amiyane tanımı bu desek yanlış olmaz.

Bağışıklık sistemine sahip olmayan canlı yoktur. Kiminde bu sistem dört dörtlük işliyorken kiminde ise çökme noktasına gelebilir ve hatta çökebilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda insan vücudu bazı belirtiler gösterir. Bu belirtilerin ne olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

1- YORGUNLUK

Efor gerektiren bir iş yaptığınızda yorulmanız olağan bir durumdur. Ancak harcadığınız efora kıyasla daha çok yoruluyorsanız bağışıklık sisteminiz alarm veriyor olabilir. Sabah uyandığınızda bitkin olmak ne kadar dinlenseniz de bitkinliğinizin dinmemesi sizin için bir diğer uyarı olmalıdır.

2- UÇUK

Dudak ve çevresinde oluşan içi sıvı dolu yara kabarcıkları olan uçuklar da göz ardı etmemeniz gereken bir belirti. Özellikle yılda 4 veya daha fazla şekilde tekrarlıyorsa bağışıklık sisteminizde bir sorun olabilir.

3- TEKRARLAYAN ENFEKSİYONLAR

Bağışıklığı sağlayan beyaz kan hücrelerinin yeterli olmadığı durumlarda enfeksiyon hastalıklarına yakalanıldığı gibi hastalıklar da zor iyileşmektedir. Geçiş ayları dışında çabuk hastalanıyorsanız bu durumu göz ardı etmemelisiniz. Yaz aylarında grip, nezle, soğuk algınlığı oluyorsa ve sürekli tekrarlıyorsa tarama testi yaptırılması yerinde olacaktır. Ayrıca tekrarlayan ishal, idrar yolu enfeksiyonları, mantar, genital bölge enfeksiyonları da göz ardı edilmemelidir.

4- CİLT ALARM VEREBİLİR

    Cildinizde sebepsiz yara açılması veya mevcut yaralarınızın geç düzelmesi, ciltte oluşan mantar enfeksiyonları ve bunların tekrarlaması, önemsemediğimiz sivilceler, kasık bölgesinde kızarıklıklar ve saç derisinin pul pul dökülmesi bağışıklık sisteminde yanlış giden şeylerin ciltteki habercisidir.

Kısaca belirtilerden bahsettiğimize göre bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılabileceklere geçelim.1- SİGARA VE ALKOL KULLANMAMAK

    Sigara ve alkol kullanmak bağışıklık sistemini zayıflatan ve vücudu hastalıklara karşı savunmasız bırakan başlıca nedenlerdendir. Sigara ve alkola erken yaşta başlamak hastalıkların en önemli nedenlerindendir. Sigara ve alkol tüketimi başta pankreas, akciğer ve ağız kanserinin en önemli sebeplerindendir. Ayrıca sigara içmek vücudun insülin salgılamasını baskılayarak zamanla şeker hastalığına sebebiyet vermektedir.

2- DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK

    Elbette düzenli egzersiz yapmak yaşamın gerekliliklerinden biridir. Siz bu yazıyı ne zaman okursunuz bilemiyorum ancak karantinada olduğumuz şu günlerde egzersizin önemi de artmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak kalp sağlığını güçlendirir, kas gruplarının çalışmasında etkilidir. Ayrıca kan basıncını düşürür ve vücut ağırlığınızı dengede tutmanıza yardımcı olur. Bunca yararının yanında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de cabası. Düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını destekler. Böylece bağışıklık sisteminde yer alan koruyucu hücreler vücudumuzda serbest bir şekilde dolaşarak işlerini daha etkili bir şekilde yerine getirirler. Bunun yanında haftada 2.5 saat düzenli spor yapmak besinlerin düzgün bir şekilde emilmesini sağlayarak bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

3- STRESİ EN AZA İNDİRMEK

    Günümüz dünyasının kaçınılmaz sonuçlarından biri olan stresi hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün olmasa da en aza indirmek mümkün. Bunun için de bağışıklık sistemini güçlendirip zihin ve bedenimizi stresin olumsuz etkilerine karşı hazırlayabiliriz. Uygulayabileceğiniz birkaç yöntem şudur;

-Meditasyon yaparak zihninizi meşgul eden olumsuz düşüncelerden arındırmak.
-Nefes teknikleri ile doğru nefes almayı öğrenmek ve stresli anlarda nefesin olumlu etkilerini kullanmak; içinize çektiğiniz havanın temiz ve kaliteli olmasına özen göstermek.
-Önceliklerinizi belirlemek ve kendinizi listenin ilk sırasına yerleştirmek.

4-DOĞRU EL YIKAMA

    Ellerinizi 30 saniyeden kısa yıkamamalı ve kesinlikle sabun kullanmalısınız. Özellikle bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmak için el hijyenine dikkat etmemiz gerekliliği bilinen bir gerçek. Son günlerde uzmanlardan da bunu çok sık duyuyoruz. Düzenli el yıkayarak enfeksiyon hastalıklarının belirli bir oranda önüne geçileceği uzmanlar tarafından defaatle söyleniyor. Toplu taşıma kullanmak, alışveriş yapmak, para alıp vermek gibi rutin işlerden sonra eller kesinlikle sabunla yıkanmalıdır.

Benim notlarımdan bu kadar. 🙂 Umarım hepinizin taş gibi bir bağışıklık sistemi vardır ve asla bunlara ihtiyaç duymazsınız…

Bu da ilginizi çekebilir:
https://bilgibirinci.com/2020/04/motivasyonu-koruma-ve-gelistirme.html

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı