Kültür

Altın Oranın Hayatımızdaki ve Tarihteki Yeri Nedir?

Matematikte ve evrende hep var olmasına rağmen ne zaman keşfedilip kullanıldığı kesin olarak bilinmeyen altın oran kavramı; matematikteki iki miktardan büyük olanın küçüğe oranının, miktarların toplamının küçük olana oranına eşit olmasını ifade etmektedir.

Pi (π) sayısı gibi irrasyonel bir ifade olan altın oranın sembolü ise fi yani φ’dir. (Yunan alfabesinin yirmi birinci harfi olan fi harfini 1900’lü yıllarda Amerikalı matematikçi Mark Barr kullanmıştır.)

Altın oranın ondalık sistemdeki yazılışı ise şu şekildedir: 1,618033988749894…

Altın oranın daha kısa gösterimidir.

Altın oran doğada Notilus canlısı gibi birçok canlının fizyolojik yapısında da -yaklaşık olarak- gözlemlenmiştir. Ayrıca ayçiçeği çekirdekleri altın oranı takip eden bir spiral oluşturmaktadır.

Mimari açıdan bakıldığında Mısır’ın gözdesi Keops Piramiti de yapım aşamasında -bilinçli veya değil- altın orana uygun inşa edilmiştir.

Matematikte hemen hemen birçoğumuzun bildiği Fibonacci sayı dizisi de altın oranla arasında bir bağ taşımaktadır. Buna göre dizide sayılar büyüdükçe ardı sıra gelen iki sayının oranı altın orana yaklaşmaktadır.

Yine tarihten devam edecek olursak birçok yapıda ve önemli birçok şahsın çalışmalarında altın oranın varlığından bahsedebiliriz.

– İskenderiyeli matematikçi Euclid ya da Öklid “Elementler” isimli tezinde bir doğruyu 1.6180339… noktasından bölmeyi bu doğruyu ekstrem ve önemli oranda bölmek olarak ifade etmiştir.

– Rönesans sanatçıları bu kavramı tablo ve heykel gibi eserlerinde güzelliği yakalamak adına kullanmışlardır. Leonardo da Vinci de İsa ve havarilerini resmettiği “Son Akşam Yemeği” adındaki tablosunda çizmiş olduğu masanın boyutlarından tutun duvar ve pencerelere kadar altın oranı kullanmıştır.

Son Akşam Yemeği

– Odak noktalarından birinde Güneş bulunan gezegenlerin elips şeklinde yörüngelerde hareket ettiğini ortaya koyan Johannes Kepler için altın oranın önemi şu sözlerinde açıkça görülmektedir: “Geometrinin iki büyük hazinesi vardır; biri Pythagoras’ın teoremi, diğeri bir doğrunun altın orana göre bölünmesidir.” 

– Ünlü Yunan heykeltıraş Phidias da altın oranı kullanan isimlerden biridir. Yunan mimarisinin en önemli eserlerinden sayılan Parthenon’un tasarımı da altın orana dayandırılmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı