Biyografi

Acının, Aşkın, Ustalığın Hikayesi ve Frida Kahlo

▪︎6 Temmuz 1907 Meksiko doğumlu Meksikalı ressam Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon aynı zamanda bir yirminci yüzyıl popüler kültür ikonudur. Kendisi reddetse de eserleri sürrealist olarak tanımlanmıştır.

▪︎Ressam doğum tarihini Meksika Devrimi‘nin meydana geldiği 7 Temmuz 1910 olarak ifade etmiştir. Kendisine “Tahta Bacak Frida”denmesinin nedeni Kahlo’nun 6 yaşındayken geçirdiği çocuk felcinden sonra bir bacağının engelli kalmasıdır.

▪︎Okuduğu okulda sanat,edebiyat ve felsefe gibi alanlara yönelmiş aynı zamanda anarşist bir edebiyat grubuna katılmıştır.

▪︎17 Eylül 1925 tarihinde okuldan eve dönmek için bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu tramvayın demir çubuklarından biri Kahlo’nun sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmış, hayatı korseler, hastaneler ve doktorlarla geçmiştir. 32 defa ameliyat olan Kahlo’nun geçirdiği çocuk felcinin sonucu sakat kalan bacağı da 1954’te kangrenden dolayı kesilmiştir.

▪︎Kazadan sonra ailesinin teşvikiyle resme merak sarmış ve otoportreler yapmaya başlamıştır. Bunlardan ilki “Kadife Elbiseli Otoportre”dir. (1926)

▪︎1927’de yürümeye başlayan Frida tanışıp yakın arkadaş olduğu Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile dönemin sanatçılarının davetlerine ve sosyalistlerin tartışmalarına katılmıştır.

▪︎1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye olan Kahlo, “Meksikalı Michelangelo” diye anılan ressam Diego Rivera ile tanışmış ve ona resimlerini göstermiştir. 21 Ağustos 1929’da evlenen bu iki ressamın evliliği “fil ile güvercinin evliliğine” benzetilmiştir.

▪︎Kahlo 2000’de Amerikalı koleksiyoner tarafından 5 milyon USD’a alınan ikinci otoportresini evlendiği yıl yapmıştır. Yine bu yılda eşinin komünist partiden ihracıyla o da partiden ayrılmıştır.

▪︎1930’da eşiyle ABD’ye giden Frida’nın bir sergide yer alan ilk tablosu düğün fotoğraflarından yola çıkarak yaptığı “Frieda ve Diego Rivera” isimli tablosudur.

▪︎Kahlo sağlık sıkıntılarından ötürü bir çocuğunu aldırmış ve art arda iki düşük yapmıştır. 1939’da çok sevdiği eşinden onun sadakatsizliği nedeniyle ayrılan Kahlo’nun evine evliliği sırasında ilişkisi olduğu Rus devrimci Lev Troçki yerleşmiştir. Daha sonra Troçki’nin eşinin durumu anlaması üzerine Frida Troçki’den ayrılmıştır. Troçki’ye düzenlenen suikastte, suikasti gerçekleştiren ressamın arkadaşı olması nedeniyle sorgulanan Frida Meksika’dan ayrılıp San Francisco’daki eski eşinin yanına gitmiştir. Daha sonra çift yeniden evlenmiştir.

▪︎Frida Kahlo dayanılmaz acılarını bastırmak için resme daha çok yönelmiş, salt kendi ülkesinde değil Amerika ve Fransa’da da sergiler açmıştır. Sağlık durumu iyice kötüleşmesine rağmen Frida 1943’te La Esmeralda adındaki yeni bir sanat okulunda on yıl boyunca öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Daha sonra derslere gidemese de evinde ders vermeye devam eden Kahlo’nun öğrencilerine “Los Fridos” (Frida öğrencileri) denmiştir.

▪︎1948’te yeniden başvurduğu komünist partisi Kahlo’nun başvurusunu kabul etmiştir.

▪︎1950’de omurgasındaki sorunlar onun 9 ay hastanede kalmasına neden olmuştur.

▪︎1953’te Mexico City’de kişisel bir sergi açmıştır. Yatağından çıkması doktoru tarafından yasaklandığından sergi açılışına karyolasında taşınarak götürülmüştür.

▪︎Frida Kahlo 13 Temmuz 1954’te, koyulan akciğer embolisi teşhisiyle hayata veda etmiş ve arkasında “Yaşasın Yaşam” adında bir natürmort bırakmıştır. Kahlo’nun külleri çocukluğunu geçirdiği “Mavi Ev”de muhafaza edilmektedir. Bu ev 1955’te eşi tarafından devlete bağışlanmıştır.

▪︎Frida’ya ait 143 resmin 55’i otoportredir. Hayatının büyük çoğunluğunu yatağındaki “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak adlandırdığı aynaya bakarak geçirdiğinden çok fazla otoportre çizmiştir.

▪︎Kahlo, Pablo Picasso’nun bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz.” dediği usta bir ressamdır.

▪︎Sürekli evcil hayvan beslediğinden bu hayvanlarla ilgili de iki portresi mevcuttur.

▪︎Louvre Müzesi sanatçının “Çerçeve” isimli tablosunu satın almıştır.

》Hayatı inanılmaz acılarla geçen usta ressam Frida Kahlo hem ustalığını konuşturduğu resimlerle hem de kocasına duyduğu derin bir aşkla her zaman adından bahsettirecektir. Verdiği mücadeleler ve hayatının ona yaşattığı acımasızlıklar tablolarına da yansımıştır. Birçok eserinin bizleri derinden etkileyecek hikayeleri olduğundan bu konu başlı başına ele alınacak başka bir yazıda olmalı diye düşünüp bu yazıyı burada bitiriyorum. Frida Kahlo’nun inanılmaz hayatını konu alan “Frida” filmi ve 2005’te çekilen “The Life and Times of Frida Kahlo” adlı belgesel film de mevcuttur. Dilerseniz bu filmleri de izleyebilir, konu hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı