Bilim

10 Dakika Boyunca Birisinin Gözlerine veya Aynada Kendi Silüetimize Bakarsak Ne Olur?

2015 yılında, İtalya’daki bir psikolog, 20 gönüllünün 10 dakika boyunca birbirlerinin gözlerinin içine bakmalarını sağlayarak, ‘ilaç veya uyarıcı’ almadan değiştirilmiş bir bilinçlilik durumunun nasıl tetikleneceğini keşfetmiş.

Urbino Üniversitesi’nden Giovanni Caputo’nun yürüttüğü deneyde 15’i kadın 20 genç yetişkin eşleştirilmiş. Gönüllülere deneyin amacının konsantre olarak bir insanın yüzüne uzun süre bakmanın meditasyonel bir etkisinin olup olmadığını anlamak olduğu söylenmiş.

Odadaki ışıklandırmanın, gönüllüler için eşlerinin yüz özelliklerini kolayca tanıyabilmeleri için yeterince parlak, ancak genel renk algılarını azaltacak kadar da düşük olduğu kayda geçmiş.

10 dakika sonra gönüllülerden, deney sırasında ve sonrasında yaşadıklarıyla ilgili anket doldurmaları istenmiş;

Tüm gönüllüler süreci çok zor bir deneyim olarak değerlendirmişler.
Yüz yüze bakan gruptaki gönüllülerin %90’ı yüzüne baktıkları katılımcının yüzünün bir süre sonra bozulmaya başladığını bildirirken %75’i baktıkları yüzün korkunç bir canavar hali aldığını bildirmişler.
%50’si bir süre sonra baktıkları kişinin yüzünde kendi yüzlerini gördüklerini, %15’i ise baktıkları kişinin yüzünün bir akrabalarının yüzüne dönüştüğünü açıklamış.

Ketamin, alkol ve psikedelik ilaç almadan zamanda yavaşlama, hafıza kaybı, her şeyi çarpık renklerle görmek veya uyanıkken rüyada gibi hissetmek gibi belirtilerin ortaya çıkmasının yanı sıra kimi deneklerde hafıza kaybı deneyimlenmiş..

Aynı deney, gözleri kırpmadan aynaya karşı bakılıp yapıldığında da benzer sonuçlar elde edilmiş.

Denekler birkaç dakika içerisinde kaş, göz ve ağzının yerinin değiştiğini başka birisine dönüştüğünü söylemiştir. Ancak göz kırptıktan sonra ise eski haline dönülebildiği söylenmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı